VIDEO Dinamo - Genclerbirligi, primul meci al ”câinilor” din 2024, s-a încheiat! Fără vreun nume nou în echipă, Zeljko Kopic a câștigat un portar

Dinamo amical Darko Velkovski Genclerbirligi Zeljko Kopic Superliga
Data publicarii: Marti 09 Ianuarie 2024, 13:50
Data actualizarii: Marti 09 Ianuarie 2024, 17:50

Echipa antrenată de Zeljko Kopic a transferat un singur jucător în această iarnă, pe fundașul central macedonean Darko Velkovski, nefolosit însă în amicalul cu turcii.

FINAL Dinamo - Genclerbirligi 1-1 (N. Roșu '51 / Yatabare'25)

Final de meci, 1-1 după o partidă în care, ca și anul trecut, Dinamo nu a arătat rău în atac, dar a comis multe erori în defensivă, rezolvate în a doua repriză de portarul de rezervă Răzvan Began.

MIN. 74 Began apără tot, goalkeeper-ul reține un nou șut din mijlocul careului!

MIN. 72 Încă o intervenție salvatoare a lui Began, care respinge în corner după ce un adversar a scăpat singur spre careul dinamovist!

MIN. 58 Began, intrat în poarta lui Dinamo în locul lui Golubovic, reține cu siguranță un șut al turcilor!

MIN. 51 GOOOOOL Dinamo, Neluț Roșu egalează cu o execuție superbă, 1-1, după o fază frumoasă construită de ”câini”.

MIN. 49 Dennis Politic, intrat la pauză, are prima ocazie din repriza secundă, șut puternic peste poartă!

MIN. 46 Începe partea a doua, antrenorul Zeljko Kopic schimbă liniile la Dinamo: Began - D. Irimia, Gabriel de Moura, Bena, R. Grigore, Bordușanu - Bani, Gorka Larrucea, Al. Irimia, N. Roșu - Politic

MIN. 45 1-0 pentru turci la pauză, deși dinamoviștii au avut ocazii bune în prima repriză.

MIN. 28 Încă o ocazie mare a lui Dinamo, șutul lui Abdallah trece puțin pe lângă poartă!

MIN. 25 După un atac în viteză, Genclerbirligi deschide scorul prin atacantul malian Mustapha Yatabare, 1-0!

MIN. 20 Dinamo, care joacă într-un sistem 3-4-3, domină meciul cu turcii. Ilic are o ocazie uriașă, mingea este respinsă întâmplător de un fundaș advers din fața porții goale!

UPDATE Echipa aliniată de antrenorul Zeljko Kopic în primul amical al anului:

Golubovic - Lucas, Patriche (căpitan), Homawoo - Costin, Dani Iglesias, Ilic, Amzăr - Ghezali, Goncalo Gregorio, Abdallah

Rezerve: Began - Gabriel de Moura, Bena, D. Irimia, Politic, Bordușanu, Bani, R. Grigore, Al. Irimia, N. Roșu, Gorka Larrucea

Antrenor: Zeljko Kopic

* La Genclerbirligi joacă titular nou-venitul Aias Aosman, fostul mijlocaș sirian de la FC Hermannstadt. Aosman, ”decar” sau extremă care poate juca însă și ca vârf împins, a ieșit în evidență prin fizicul mai degrabă ciudat, aparent supraponderal, pentru un fotbalist care evoluează în ofensivă.

Știrea inițială

Amicalul Dinamo - Genclerbirligi, primul meci al ”câinilor” din 2024, se joacă în Turcia, la Calista Sport Center din Belek, și începe la ora 12:30.

Nou-venitul Darko Velkovski, fundașul central din naționala Macedoniei de Nord, nu se află în lotul pentru această partidă, nefiind încă pus la punct cu pregătirea.

Adversara Genclerbirligi este pe locul 8 în liga secundă din Turcia.