VIDEO Denis Drăguș a spart gheața în noul sezon! Gol la Standard Liege + cea mai mare notă

denis dragus Charleroi Standard Liege Stranieri
Data publicarii: Duminica 13 August 2023, 23:14
Data actualizarii: Duminica 13 August 2023, 23:12

Denis Drăguș a marcat un gol pentru Standard Liege în remiza de pe terenul lui Charleroi, scor 1-1, în runda a treia din campionatul Belgiei.

Atacantul român a fost titularizat pentru prima dată în acest sezon și a deschis scorul în minutul 30. Drăguș a fost lansat excelent de Kanga, a depășit un adversar în viteză și a trimis mingea pe lângă portarul Koffi.

Denis Drăguș a spart gheața în noul sezon!

Drăguș a fost înlocuit în minutul 70, iar Charleroi a reușit golul egalizator în minutul 90, prin Ilaimaharitra, din penalty.

Pentru Standard Liege este primul punct în acest sezon. Formația lui Denis Drăguș ocupă locul 13 în campionatul Belgiei, iar în runda următoare va primi vizita lui Cercle Brugge.

Publicația La Derniere Heure i-a acordat nota 7 lui Drăguș, cea mai mare din tabăra lui Standard Liege. Belgienii au remarcat că atacantul român a profitat de șansa primită și a "propus soluții" în atac.

În această vară, în presa belgiană s-a discutat intens despre un transfer al lui Denis Drăguș la Coventry, în liga a doua engleză, însă mutarea nu s-a mai realizat.

Ziarul belgian La Derniere Heure anunța că Standard Liege și Coventry City, formație din Championship, erau foarte aproape să ajungă la un acord pentru transferul lui Denis Drăguș în schimbul sumei de două milioane de euro. Totuși, clubul din Anglia, care a ratat la baraj promovarea în Premier League, ar fi vrut să amâne mutarea, având alte priorități în această fereastră de mercato.

Deși Coventry a rămas interesată de Drăguș, șansele ca transferul să se realizeze au scăzut considerabil după ce jucătorul ar fi transmis că nu vrea să plece în Championship și că ar fi hotărât să rămână la Standard Liege, unde mai are un an de contract și opțiune pentru a-și prelungi înțelegerea cu încă un sezon.