Dezamăgire în tabăra Voluntariului după înfrângerea cu UTA "Aveam meciul în mână"

igor armas fc voluntari UTA Arad Superliga
Ionuț Stoica
Data publicarii: Luni 18 Martie 2024, 20:19
Data actualizarii: Luni 18 Martie 2024, 20:26
UTA  Arad - Voluntari 4-3, în prima etapă din play-out-ul SuperLigii.

Meciul dintre UTA Arad și FC Voluntari s-a încheiat cu un scor spectaculos de 4-3, generând dezamăgire în rândul jucătorilor echipei Voluntariului. Această înfrângere a adâncit poziția echipei în josul clasamentului, în timp ce UTA Arad a urcat pe locul 9, la egalitate de puncte cu FC Hermannstadt(23).

Fotbal "șampanie"

Desfășurarea partidei a fost una plină de răsturnări de situație. FC Voluntari a avut inițiativa încă din debutul meciului, deschizând scorul prin Adam Nemec, care a marcat cu o lovitură de cap în minutul 28, după un corner bine executat.

UTA Arad a reușit să revină în joc, egalând prin Machado cu un șut spectaculos din afara careului în minutul 38. Cu toate acestea, la pauză, ilfovenii au condus, datorită golului marcat de Armaș în primul minut de prelungire.

Partea a doua a meciului a fost la fel de palpitantă, cu ambele echipe luptând pentru cele trei puncte. Omondi a adus egalarea pentru UTA cu o lovitură de cap, iar Tudorie a adus echipa sa în avantaj cu 10 minute înainte de finalul timpului regulamentar.

Cu toate acestea, drama s-a întors în favoarea echipei UTA, Merloi reușind să egaleze în minutul 90+2, iar Machado marcând golul victoriei pentru arădeni. Această înfrângere a fost cu atât mai dureroasă pentru FC Voluntari, cu cât jucătorii considerau că aveau controlul jocului.

Igor Armaș: "Nu trebuia să pierdem acest joc"

În ciuda rezultatului, Igor Armaș, unul dintre jucătorii de bază ai echipei Voluntariului, a declarat că echipa trebuie să-și concentreze eforturile în restul sezonului și să lupte pentru a rămâne în prima ligă. Indiferent de schimbările de antrenori sau alte provocări, jucătorii sunt determinați să-și facă datoria pe teren și să-și mențină obiectivele pe termen lung.

”Nu trebuia să pierdem acest joc, aveam meciul în mână. Am pus totuși presiune pe cei de la Arad însă nu a fost destul. Pe noi jucatorii nu ne priveste aspectul asta (n.r. despre schimbarea antrenorului). Poate sa vina orice antrenor, noi trebuie sa ne facem treaba pe teren și sa ne vedem de jocul nostru.

Consider ca am făcut un meci bun astăzi. Mai avem opt meciuri și trebuie să dăm totul pentru a rămâne în prima ligă.” a declarat Igor Armaș, pentru Digi Sport.