Dennis Politic, cu moralul la pământ după înfrângerea de la Galați: "Este foarte frustrant"

Dennis Politic Dinamo otelul Superliga Dennis Politic, mijlocaș Dinamo / Foto: Agerpres
Ionuț Stoica
Data publicarii: Luni 08 Aprilie 2024, 23:16
Data actualizarii: Luni 08 Aprilie 2024, 23:42

Oțelul a reușit să învingă pe Dinamo în etapa a treia a play-out-ului, câștigând cu scorul de 1-0, datorită unui gol marcat de Răzvan Tănasă în ultimul minut al prelungirilor!

Jucând în deja-clasicul sistem 3-4-3, "câinii" nu au avut prea multe oportunități în atac. Atât în prima repriză, cât și în cea de-a doua, cele mai mari șanse au aparținut elevilor lui Dorinel Munteanu.

Dinamo, fără pericol în atac. Pedepsită în ultimul minut al jocului

În partea secundă, Oțelul a rămas mai periculoasă. Dinamo a avut câteva situații, toate ratate din lipsă de calitate în finalizare: driblinguri nereușite, pase imprecise, decizii neinspirate.

• Dennis Politic / Foto: Sport Pictures

În prelungiri, în minutul 90+3, Oțelul a lovit pe contraatac. Teles l-a găsit pe Răzvan Tănasă, care a avut un șut precis de la marginea careului, evitându-l pe Amzăr. Astfel, Oțelul a obținut cele trei puncte, iar Dinamo a fost învinsă.

Dennis Politic: "Suntem foarte supărați"

"Simţim o dezamăgire mare, suntem foarte supăraţi. Cred că 0-0 era un rezultat corect. Nu am avut nici noi foarte multe ocazii, dar nici ei nu au reuşit să ne domine.

E aceeaşi poveste ca în meciul trecut, un gol după minutul 90. E foarte frustrant. Noi încercăm să dăm totul în fiecare meci. Câştigăm împreună şi pierdem împreună. Am venit montaţi să câştigăm, dar ştiam că Oţelul e o echipă bună, agresivă.

Dintr-o lovitură liberă de-a noastră, ei au plecat pe contraatac. Cred că o să spun ce gândeşte toată lumea. La faza golului cred că trebuia să facem fault şi să-i ţinem cât mai departe de poartă, dar asta este!

Lupta este una foarte intensă, noi trebuie să ne concentrăm doar pe noi, pentru că degeaba ne ajută celalte rezultate, noi trebuie să adunăm puncte pentru că se îngroaşă gluma. Ne pare rău că i-am dezamăgit pe suporteri" a declarat Dennis Politic, după meci.