Oțelul - Petrolul Ploiești 0-0. Gazdele au dominat, prahovenii au ratat o ocazie imensă în finalul meciului

Oțelul - Petrolul Ploiești otelul Petrolul Ploiesti Superliga
Data publicarii: Sambata 27 Ianuarie 2024, 19:00
Data actualizarii: Sambata 27 Ianuarie 2024, 18:57

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre Oțelul Galați și Petrolul Ploiești, de la ora 17:00, pe www.sport.ro și Facebook.com/Sport.ro.

Oțelul Galați - Petrolul Ploiești 0-0

Final de meci!

Minutul 92 - Ocazie mare pentru Petrolul Ploiești! Țicu centrează din corner, Huja reia cu capul, însă Relu Stoian are o intervenție magistrală.

• Dorinel Munteanu, antrenor Oțelul Galați / Foto: Facebook @SCOtelulGalati

Minutul 88 - Fază de meci! Bodișteanu cade în careu, după o intervenție a lui Radu, dar arbitrul lasă jocul să continue.

Minutul 54 - Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Musi recuperează mingea în careu și șutează din prima, dar Stoian reține.

Minutul 52 - Ocazie pentru Oțelul Galați! Cisotti îi pasează lui Rusevic, șutează și înscrie, dar golul este anulat pentru offsaid.

Final de primă repriză!

Minutul 21 - Ocazie pentru Oțelul Galați! Maciel șutează puternic, dar mingea se oprește în bara transversală. Mingea ajunge la Miguel Silva, care șutează de la marginea careului, însă Zima are o intervenție bună.

Minutul 7 - Ocazie pentru Oțelul Galați! Rusevic șutează din careu, dar Zima reușește să prindă mingea fără probleme.

Minutul 2 - Ocazie pentru Oțelul Galați! Bodișteanu recuprează mingea în interiorul careului, însă șutul său este deviat puțin pe lângă poartă.

A început partida!

Oțelul Galați - Petrolul Ploiești: echipele de start

Oţelul Galați: Stoian – Zhelev, Cisse, Lovric, Gomes – Zivulic – Maciel, Santos Lameira, Cisotti (cpt.), Bodişteanu – Rusevic

Petrolul Ploiești: Zima – Papp, Meijers, Huja, Ţicu (cpt.) – Seto, Diomande, Dumitriu – Musi, Grozav, Jair

Înainte de meciul direct, cele două echipe sunt despărțite de doar trei puncte în clasamentul din Superliga României, după 22 de runde.

Oțelul Galați - Petrolul Ploiești, ora 17:00, LIVE TEXT

Moldovenii sunt pe locul 10, cu 27 de puncte, și vin după un rezultat de egalitate obținut pe terenul celor de la FC Voluntari, scor 1-1.

O victorie i-ar putea permite echipei lui Dorinel Munteanu să se apropie de locurile de play-off. Tehnicianul a declarat în mai multe rânduri că obiectivul său este o clasare în primele șase cu echipa pe care a reușit s-o promoveze la finele sezonului precedent.

De partea cealaltă, Petrolul Ploiești a început anul 2024 ”cu dreptul” pe teren propriu, câștigând meciul cu Dinamo București, scor 1-0. Prahovenii sunt aucm pe locul opt, la doar trei puncte distanță de Sepsi OSK, ocupanta ultimului loc de play-off.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 37 de ori în principala competiţie internă, de 13 ori s-au impus gălăţenii, de 15 ori au câştigat ploieştenii, iar alte nouă partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Oţelul gazdă: 18 meciuri - 9 succese Oţelul - 5 remize - 4 victorii Petrolul.