Oțelul Galați - Dinamo 1-0 | Neașteptat! ”Câinii Roșii”, învinși la ultima fază

Otelul Galati Dinamo Superliga
Data publicarii: Luni 08 Aprilie 2024, 21:30
Data actualizarii: Luni 08 Aprilie 2024, 22:39

Oțelul s-a impus cu scorul de 1-0 în fața lui Dinamo în etapa a treia din play-out-ul Superligii.

Fără nicio victorie în play-out, Dinamo rămâne pe locul 9, cu 16 puncte, iar emoțiile cresc pentru formația pregătită de Zeljko Kopic. În ceea ce o privește pe Oțelul, echipa lui Dorinel Munteanu a urcat pe locul trei în ierarhia din play-out, cu 26 de puncte.

Dinamo pierde la ultima fază în fața Oțelului

A fost un meci echilibrat la Galați, chiar dacă formația lui Dorinel Munteanu a semnat mai multe ocazii de gol. Cea mai importantă ocazie din prima repriză a venit în minutul 32, după o centrare a lui Adăscăliței în careul bucureștenilor. Maciel a șutat în blocajul lui Golubovic, care a reușit să respingă. Jucătorul Oțelului a mai avut un șut pe poartă, dar goalkeeper-ul ”Câinilor Roșii” a avut din nou o intervenție salvatoare.

Elevii lui Dorinel Munteanu au continuat să pună presiune și în repriza secundă, iar Cisotti a fost aproape să îl învingă pe Golubovic în minutul 70. Cisse a avut și el o ratare mare câteva momente mai târziu, iar Dinamo a bifat prima șansă importantă de gol în minutul 76, prin Pavicic.

Când totul indica spre o remiză albă, elevii lui Dorinel Munteanu au forțat și au reușit să marcheze neașteptat. După o cursă superbă, Tănasă a șutat perfect de la marginea suprafeței de pedeapsă și a reușit să marcheze la ultima fază.

Oțelul Galați - Dinamo 1-0

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 90+3: Gol Oțelul! Tănasă are o cursă superbă spre poarta adversă, șutează plasat de la marginea careului și îl învinge pe Golubovic.

Min. 76: Ocazie Dinamo! Iglesias înalță un balon peste defensiva gălățenilor, Abdallah urmărește mingea, dar Pap respinge, iar Pavicic trimite spre poartă, dar balonul este respins.

Min. 71: Ocazie Oțelul! Cisotti centrează în careul lui Dinamo, dar Cisse reia cu capul puțin pe lângă poartă.

Min. 70: Ocazie Oțelul! Cisotti primește balonul în interiorul careului și șutează cu stângul, dar Golubovic are o intervenție bună și respinge în lateral. Mingea ajunge la Maciel, care trimite chiar pe direcția portarului lui Dinamo.

Min. 55: Politic pătrunde în careul gălățenilor, încearcă să își creeze spațiu, însă este deposedat de defensiva Oțelului.

Min. 46: Startul reprizei secunde!

Min. 45+1: Finalul primei reprize!

Min. 32: Ocazie Oțelul! Adăscăliței avansează în partea dreaptă, pasează în careu, Maciel șutează în blocajul lui Golubovic, balonul sare din nou la jucătorul Oțelului, care șutează din nou, dar portarul lui Dinamo are o nouă intervenție foarte bună.

Min. 19: Ocazie Oțelul! Maciel centrează de pe partea dreaptă, dar Patriche reușește să respingă.

Min. 12: Ocazie Oțelul! Cisotti pasează foarte bine în careul bucureștenilor, dar Bodișteanu nu reușește să îl învingă pe Golubovic.

Min. 1: Începe meciul!

Oțelul: Pap - Adăscăliței, Cisse, Ghiocel, Zhelev - Cisotti, Lameira, Teles - Maciel, Pop, Bodișteanu

Rezerve: Stoian - Cîrjan, Rusevic, Jardan, Neagu, Tănasă, Malle, Miguel Silva, Rus, Yabre, Panait, Gaitan

Dinamo: Golubovic - Patriche, Velkovski, Homawoo - Moura, Pavicic, Gnahore, Bordușanu - Milanov, Gregorio, Politic

Rezerve: Răilean - Astrit, Iglesias, Ilic, Abdallah, Neagu, Bani, Irimia, Roșu, Amzăr, Edgar Ie, Costin

Calificată în semifinalele Cupei României după ce a trecut de Universitatea Craiova, Oțelul Galați are două victorii în play-out din tot atâtea meciuri și trece printr-o perioadă foarte bună. O victorie în meciul cu Dinamo ar urca-o pe locul doi în clasament, la egalitate de puncte cu U Cluj și cu unul mai puțin decât UTA Arad.

De cealaltă parte, Dinamo are o remiză și o înfrângere până acum și se află pe loc direct retrogradabil, alături de FC Botoșani.

Trei victorii, opt egaluri şi cinci înfrângeri este palmaresul înregistrat de gălăţeni pe teren propriu în ediţia curentă. De partea cealaltă, dinamoviştii au câştigat trei dintre cele 16 deplasări, iar de alte două ori au remizat.