Denis Alibec a dat detalii despre accidentarea din FCSB - Farul 2-1

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 18 Aprilie 2023, 09:08
Data actualizarii: Marti 18 Aprilie 2023, 09:44

FCSB - Farul 2-1, în etapa a patra a play-off-ului Superligii.

Denis Alibec, atacantul echipei Farul, a recunoscut că formaţia sa a evoluat slab luni seara, în înfrângerea suferită la Bucureşti, cu FCSB. El speră că Farul poate deveni campioană la finalul sezonului

„Un meci prost făcut de noi. Adversarul a meritat victoria, dar puteam să revenim în repriza a doua, chiar dacă am primit gol foarte repede. Mergem mai departe şi sperăma ca în meciul următor să luăm trei puncte.

Ei ne-au surprins şi au reuşit să marcheze două goluri. Despre accidentare, mă ţine aici, în spate, dar sper să nu fie nimic, acum nu ştiu ce ar putea fi", a declarat Denis Alibec, la finalul partidei de pe Arena Națională, meci la care au asistat 28.000 de spectatori.

FCSB - Farul Constanța 2-1

În urma unui start în forță al echipei de la malul mării, „roș-albaștrii” au fost cei care au dat lovitura pe tabela de marcaj, în cele din urmă. Andrea Compagno (35') a fructificat o lovitură de la 11 metri, după ce Istvan Kovacs a fost chemat la monitor și a luat decizia de a oferi celor de la FCSB un penalty.

În repriza secundă, Florinel Coman (47') a luat o acțiune în propriile mâini și l-a învins pe Aioani fără nicio problemă. Winger-ul formației dirijate de Elias Charalambous a dus, astfel, scorul la 2-0, dar Farul Constanța a dat semne de revenire și a redus din diferență, prin Enes Sali (52').

Tabela a rămas nemodificată până la fluierul de final al centralului Istvan Kovacs, iar FCSB a reușit să o învingă pe Farul Constanța pentru prima dată în această stagiune, după ce Gică Hagi a reușit să-i bată pe „roș-albaștri” în ambele partide din sezonul regulat al primului eșalon al României.