Basarab Panduru a intervenit în direct pentru a spune ce episod nu a înțeles în FCSB - Farul 2-1

Basarab Panduru fcsb - farul Gheorghe Hagi Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 18 Aprilie 2023, 00:16
Data actualizarii: Marti 18 Aprilie 2023, 00:29

FCSB s-a impus luni seara, scor 2-1 cu Farul, pe Arena Națională, într-un meci la care au asistat aproape 28.000 de spectatori.

• Cu această victorie, FCSB este pe locul 3, cu 37 de puncte, iar Farul rămâne pe primul loc în clasament, cu 39 de puncte.

FCSB a început mai bine, a făcut un presing avansat și a blocat atacurile în valuri ale liderului Farul Constanța. Mazilu a fost anihilat de apărătorii gazdelor, iar Denis Alibec nu a reușit să găseasă spații în defesiva roș-albaștrilor. Nici la mijlocul terenului Farul nu a reușit să construiască lucid, iar FCSB a părut echipa care a controlat jocul.

Panduru și episodul care l-a surprins în FCSB - Farul 2-1

În consecință, după primele 45 de minute, managerul Farului a schimbat ca la hochei. Fostul decar al Stelei, Basarab Panduru, și-a manifestat surprinderea în privința deciziei lui Gică Hagi de a înlocui la pauză trei juctători.

”Nu ştiu dacă s-a grăbit sau nu. Rişti foarte mult, la un moment dat Popescu nu mai poate, Alibec la fel. Când adversarul e deja mai bun ca tine şi tu rişti sa joci în inferioritate...Poate că Nedelcu trebuia schimbat, că avea şi galben, dar Munteanu şi Grameni, ca să intre Sali şi Casap parcă pare că este puţin cam devreme şi hai să vedem echipa din ultimele 30 de minute.

Bineînţeles că ştie Hagi mai bine ca noi, dar Popescu face toată banda stânga, la un moment dat era singur, poate că era mai indicat Kiki în partea stânga, Popescu în partea dreapta”, a declarat Panduru, potrivit Orange Sport.

Gică Hagi i-a scos la pauză pe Louis  Munteanu (20 ani), Dragoș Nedelcu (26 ani) și Dina Grameni (20 ani), iar în teren au intrat Enes Sali (17 ani), Tudor Băluță (24 ani) și Carlo Casap (24 ani)

FCSB - Farul Constanța 2-1

În urma unui start în forță al echipei de la malul mării, „roș-albaștrii” au fost cei care au dat lovitura pe tabela de marcaj, în cele din urmă. Andrea Compagno (35') a fructificat o lovitură de la 11 metri, după ce Istvan Kovacs a fost chemat la monitor și a luat decizia de a oferi celor de la FCSB un penalty.

În repriza secundă, Florinel Coman (47') a luat o acțiune în propriile mâini și l-a învins pe Aioani fără nicio problemă. Winger-ul formației dirijate de Elias Charalambous a dus, astfel, scorul la 2-0, dar Farul Constanța a dat semne de revenire și a redus din diferență, prin Enes Sali (52').

Tabela a rămas nemodificată până la fluierul de final al centralului Istvan Kovacs, iar FCSB a reușit să o învingă pe Farul Constanța pentru prima dată în această stagiune, după ce Gică Hagi a reușit să-i bată pe „roș-albaștri” în ambele partide din sezonul regulat al primului eșalon al României.