Daniel Pancu îl urechează pe Tavi Popescu, după ultimele declarații ale jucătorului de la FCSB

FCSB Daniel Pancu tavi popescu Superliga Daniel Pancu
Data publicarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 11:10
Data actualizarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 11:11

Octavian Popescu (20 de ani) a răbufnit după ce a ratat convocarea la naționala U21.

FCSB a învins-o sâmbătă seară pe Universitatea Craiova cu 3-0. Printre fotbaliștii care au impresionat, s-a remarcat și Tavi Popescu, „perla” lui Gigi Becali, care a reușit să ofere două pase decisive.

După meci însă, Tavi s-a declarat nemulțumit că nu a fost chemat la micii tricolori, iar Daniel Pancu, selecționerul naționalei U21, i-a dat replica winger-ului vicecampioanei României.

Daniel Pancu a precizat că Tavi Popescu a fost invizibil în câteva meciuri și că nu poate face selecția bazându-se doar pe câteva apariții bune ale jucătorilor.

„Sunt foarte bucuros de reacția lui Tavi Popescu, înseamnă că e viu și că își dorește să vină la echipa națională. El a zis că am ceva cu el. Doamne ferește! În meseria asta sunt exact ca doctorii care depun jurământul, sunt obligat să fiu imparțial. Dimpotrivă, iubesc jucătorii cu asemenea talent.

De exemplu, pasa pe care o dă aseară la primul gol, un exterior cu frână, alea doar Budescu le mai poate da în campionatul nostru. Nimeni nu mai poate să facă asta. Ce pot să-i spun eu e că selecția a început pe 20 iulie, când am fost numit.

De atunci urmăresc jucătorii. Am fost personal să-l văd la FCSB cu Iași (n.r. - 2-1), când a fost un pasager, un trecător, a făcut o plimbare timp de o repriză pe teren, la meciul de la Arad (n.r. - 1-2 cu UTA) privea cum adversarii finalizau și chiar marcau golurile victoriei. Dacă ar fi să facem selecția după un meci sau două”, a spus Daniel Pancu, potrivit GSP.

FCSB - Universitatea Craiova 3-0

FCSB s-a distrat pe Ghencea cu Universitatea Craiova. Toate cele trei goluri au fost înscrise în prima repriză, când vicecampioana României a dat startul recitalului încă din minutul 13 al partidei.

Darius Olaru a deschis scorul, din pasa lui Octavian Popescu. În minutul 21, Alex Băluță l-a servit pe Risto Radunovic, care a înscris fără nicio problemă. Cuplul Popescu - Olaru a reapărut pe finalul primei reprize. Darius a realizat „dubla” în minutul 45 și a închis tabela de marcaj.

În urma victoriei, FCSB s-a distanțat la două puncte de ocupanta poziției a doua din clasament, CFR Cluj. Roș-albaștrii se află în vârf cu 18 puncte, în timp ce Universitatea Craiova se situează pe locul patru cu 14 puncte.

Echipele de start

• FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic - Ovidiu Popescu, Șut, Olaru - Băluță, Compagno, Octavian Popescu
  • Universitatea Craiova: Popescu - Nchama, Zajkov, Badelj, Bancu - Kurtic, Screciu - Crețu, Baiaram, Mitriță - Ivan