Daniel Pancu laudă un jucător de la Rapid: "Îmi aduce aminte de Haaland"

Rapid - Dinamo Albion Rrahmani Daniel Pancu Superliga Superliga Daniel Pancu
Data publicarii: Sambata 02 Septembrie 2023, 20:46
Data actualizarii: Sambata 02 Septembrie 2023, 20:45

Rapid a învins-o cu 4-0 pe Dinamo.

Cele două cluburi s-au întâlnit în a opta etapă din Superliga României pe stadionul din Giulești. Rapid a reușit să obțină toate cele trei puncte după ce a marcat patru goluri în poarta lui Adnan Golubovic.

Daniel Pancu a vorbit despre Albion Rrahmani, fotbalistul adus de Rapid în această fereastră de transferuri. Fostul internațional român a precizat faptul că noul atacant al giuleștenilor îi aduce aminte de Erling Haaland, starul de la Manchester City.

„Surpriza pentru acest debut este Rrahmani pentru că sunt foarte puțini jucători în lume, doar de Haaland îmi aduc aminte, să ajungă la o echipă, nou-venit, și primele două jocuri să marcheze patru goluri.  Și ar fi putut marca vreo șapte, așa, lejer.

Aici, Rrahmani pare un fenomen în momentul de față. I-am văzut mișcările fără minge. La alea te uiți când este mingea în zonele laterale. Are un timing fantastic. Fantastic! Foarte greu de anticipat și de blocat”, a spus Daniel Pancu, potrivit DigiSport.

Albion Rrahmani a marcat deja patru goluri în echipamentul vișiniu. Kosovarul a înscris două goluri în victoria cu 5-3 în fața celor de la FCU Craiova și a realizat „dubla” cu Dinamo.

Rapid - Dinamo 4-0

Albion Rrahmani a deschis scorul în minutul 35, iar din repriza a doua rapidiștii au dat startul recitalului în Giulești. Mai întâi, Răzvan Oaidă a dus scorul la 2-0 în minutul 56, din pasa lui Claudiu Petrila.

Petrila a înscris și el, ulterior, în minutul 61, iar Albion Rrahmani și-a trecut din nou numele pe tabela de marcaj și a realizat "dubla", în minutul 82, închizând, astfel, meciul.

Echipele de start

• Rapid București: Rapid: Moldovan - Braun, Săpunaru, Iacob, Borza - Emmers, Oaidă - Funsho, Valle, Petrila - Rrahmani
  • Dinamo București: Golubovic - Patriche, Bena, Homawoo - De Moura, Larrucea, Ilic, Amzar - Costin, Gregorio, Politic