EXCLUSIV Alex Bourceanu laudă un jucător de la FCSB, după succesul din Ghencea. "Extraordinar"

FCSB - Universitatea Craiova Alex Bourceanu Superliga Superliga Alexandru Bourceanu
Vali Andronescu
Data publicarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 10:28
Data actualizarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 10:35

Roș-albaștrii au învins-o pe Universitatea Craiova cu 3-0.

FCSB a primit vizita oltenilor pe Ghencea în etapa a opta din noul sezon al Superligii României. Echipa pregătită de Elias Charalambous a obținut toate cele trei puncte, după un meci excelent făcut în fața trupei din Bănie.

Alexandru Bourceanu (38 de ani), fost jucător la FCSB, care s-a retras din cariera fotbalistică în 2019 la SCM Gloria Buzău, a vorbit despre Octavian Popescu (20 de ani). „Perla” roș-albaștrilor a oferit două assist-uri împotriva Universității Craiova.

Iar fostul închizător, Bourceanu, a scos în evidență calitățile lui Tavi Popescu și a precizat că winger-ul a reușit în mai multe situații să-și ajute colegii în meciul desfășurat pe Ghencea.

„Octavian Popescu a avut o seară foarte bună. A jucat în partea stângă, dar și în zona centrală. A pasat decisiv extraordinar la primul gol. E un jucător care pierde foarte greu mingea. Reușește să obțină multe faulturi, practic dă răgaz echipei să respire.

Mai mult decât atât, atunci când joci mingea de la un fundaș sau de la un mijlocaș către un atacant, Tavi Popescu ține de minge, scoate fault, și deja mută acțiunea 30-40 de metri în față”, a spus Alexandru Bourceanu pentru Sport.ro.

FCSB - Universitatea Craiova 3-0

FCSB s-a distrat pe Ghencea cu Universitatea Craiova. Toate cele trei goluri au fost înscrise în prima repriză, când vicecampioana României a dat startul recitalului încă din minutul 13 al partidei.

Darius Olaru a deschis scorul, din pasa lui Octavian Popescu. În minutul 21, Alex Băluță l-a servit pe Risto Radunovic, care a înscris fără nicio problemă. Cuplul Popescu - Olaru a reapărut pe finalul primei reprize. Darius a realizat „dubla” în minutul 45 și a închis tabela de marcaj.

În urma victoriei, FCSB s-a distanțat la două puncte de ocupanta poziției a doua din clasament, CFR Cluj. Roș-albaștrii se află în vârf cu 18 puncte, în timp ce Universitatea Craiova se situează pe locul patru cu 14 puncte.

Echipele de start

• FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic - Ovidiu Popescu, Șut, Olaru - Băluță, Compagno, Octavian Popescu
  • Universitatea Craiova: Popescu - Nchama, Zajkov, Badelj, Bancu - Kurtic, Screciu - Crețu, Baiaram, Mitriță - Ivan