Dan Șucu dezvăluie: "El a fost cel mai bun jucător de aseară!"

Rapid - CFR dan sucu Superliga Superliga Dan Șucu
Data publicarii: Marti 26 Septembrie 2023, 15:20
Data actualizarii: Marti 26 Septembrie 2023, 15:19

Rapid București a învins-o categoric pe CFR Cluj luni seară, scor 3-1.

Giuleștenii au primit vizita fostei campioane, pe o arenă plină ochi. Alb-vișiniii s-au impus cu 3-1, după ce au evoluat formidabil în repriza secundă, cu multe ocazii la poarta lui Răzvan Sava.

Dan Șucu, acționarul majoritar de la Rapid, a vorbit despre Rapid - CFR și a evidențiat că din punctul său de vedere cel mai bun jucător de pe teren a fost Xian Emmers.

Belgianul născut în Elveția, la Lugano, se află la Rapid din septembrie 2022 și mai are contract cu gruparea giuleșteană până la finele sezonului 2023/24.

„Pentru mine, aceasta este tipologia mea, cel mai bun jucător aseară a fost Emmers. Mi-a plăcut foarte mult, evident toată echipa a jucat extraordinar, impecabil, nu are rost să mai discutăm de Rrahmani, l-a văzut toată lumea, este la vedere ca să spun așa.

Petrila la fel. Deși a fost criticat, este un transfer care se dovedește foarte reușit, dar aceștia sunt jucătorii pe care îi văd toți, sunt jucătorii spectaculoși care marchează și sunt văzuți imediat din tribună de toți specialiștii.

De asemenea, Funsho a făcut o partidă extraordinară și care de la meci la meci crește tot mai mult. A devenit un jucător foarte periculos pentru porțile adverse. Mie, însă, mi-a plăcut foarte mult Emmers, se potrivește filosofiei mele de viață”, a spus Dan Șucu, potrivit Fanatik.

Xian Emmers e cotat la la 700.000 de euro, conform site-urilor de specialitate, iar în șapte apariții din acest sezon, mijlocașul ofensiv belgian a reușit să marcheze un singur gol.

Rapid București - CFR Cluj 3-1

Albion Rrahmani a deschis scorul în minutul cinci, dar avantajul Rapidului nu a durat prea mult. Ciprian Deac a restabilit egalitatea (minutul 10), iar Juricic a majorat diferența (minutul 34), doar că VAR-ul a intervenit și a anulat reușita din cauza unei poziții de ofsaid.

În repriza secundă, Rapid București a dat startul recitalului. Mai întâi, Rrahmani a realizat „dubla” în minutul 51. Apoi, giuleștenii s-au năpustit la poarta lui Răzvan Sava. Golul trei a venit însă în minutul 71, când Claudiu Petrila a împins în cele din urmă mingea în plasă.

Echipele de start

• Rapid București: Moldovan - Braun, Săpunaru, Iacob, Borza - Albu, Emmers - Funsho, Ioniță II, Petrila - Rrahmani
  • CFR Cluj: Sava - Mogoș, Ajeti, Kresic, Camora - Cvek, Tachtsidis, Deac - Bîrligea, Juricic, Avounou