Dan Șucu anunță transferul lui Horațiu Moldovan: ”Închiriem avion privat! O să plece cu stil”

Rapid Bucuresti Atletico Madrid dan sucu Horatiu Moldovan Superliga
Data publicarii: Vineri 19 Ianuarie 2024, 23:23
Data actualizarii: Vineri 19 Ianuarie 2024, 23:22

Horațiu Moldovan (25 de ani) a bătut palma cu Atletico Madrid, echipa lui Diego Simeone care se află în acest moment pe locul cinci în primul eșalon al Spaniei, La Liga.

Goalkeeper-ul giuleștenilor, cotat la 2.6 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, ar mai fi avut contract cu Rapid până la finele sezonului 2024/25, doar că Atletico Madrid se pare că vrea să securizeze mutarea lui Horațiu Moldovan cât mai repede posibil.

Dan Șucu, acționarul majoritar al Rapidului, a vorbit după victoria cu 4-3 în fața celor de la FCU Craiova despre plecarea lui Horațiu Moldovan și a subliniat faptul că a primit inștiințarea lui Atletico Madrid cu privire la faptul că gruparea negociază cu portarul și că vrea să activeze clauza de reziliere în valoare de 800.000 de euro.

• De asemenea, oficialul giuleștenilor a informat faptul că în momentul în care transferul se va efectua, atunci va închiria un avion privat pentru ca Horațiu Moldovan să facă deplasarea la Madrid cu ”stil”

”Am primit și noi în clipa de față informarea din partea lui Atletico Madrid, că sunt în negocieri în clipa de față și că vor să activeze clauza. Pentru Moldovan e un lucru extraordinar. Inclusiv pentru Rapid e ceva extraordinar ca unul dintre jucătorii noștri să plece la Atletico Madrid.

800 de mii de euro nu e o sumă mică. Tot ce pot să spun însă e că dacă transferul chiar se realizează e un mod cu stil, cu clasă ca Horațiu să plece. Dacă pleacă, vă spun sincer că o să închiriem un avion privat să vadă și spaniolii cât de mult îl respectăm și noi și toată România. Să meargă acolo cu stil”, a spus Dan Șucu.

Rapid București - FCU Craiova 4-3

Dragoș Albu a deschis scorul în minutul 25, iar Ermal Krasniqi a restabilit egalitatea în minutul 43. Show-ul a început însă în repriza secundă, când s-au marcat cinci goluri.

Mai întâi, Willian Baeten a dus scorul la 2-1 în minutul 51, iar Alexandru Blidar a majorat diferența în minutul 56.

Formația dirijată de Cristiano Bergodi a turat însă motoarele, iar Albion Rrahmani a marcat în minutul 76 din penalty, Răzvan Onea a restabilit egalitatea în minutul 82, iar Borisav Burmaz a adus victoria pentru giuleșteni în minutul 90+4.