Adrian Mititelu FC U Craiova FCSB Superliga
Data publicarii: Duminica 16 Iulie 2023, 22:12
Data actualizarii: Duminica 16 Iulie 2023, 22:12

FC U Craiova a avut parte de un start de coșmar în meciul cu FCSB, primul din noul sezon al Ligii 1.

FCSB a deschis scorul după doar opt minute. David Miculescu a rămas nemarcat după un corner și l-a învins pe portarul Robert Popa, revenit între buturile formației oltene.

Cum a fost surprins Adrian Mititelu după startul de coșmar din meciul cu FCSB

Zece minute mai târziu, FCSB și-a majorat avantajul. După o pasă primită de la Darius Olaru, Florinel Coman a fost faultat de portarul Robert Popa, iar arbitrul Radu Petrescu a acordat lovitură de la 11 metri. Cel care a transformat a fost tot Coman, cu un șut la firul ierbii, pe centru.

După ce FCSB a dus scorul la 2-0, camerele TV s-au îndreptat către Adrian Mititelu. Prezent pe stadionul din Târgu Jiu, patronul lui FC U Craiova părea abătut și resemnat după startul foarte slab al echipei sale.

În urmă cu trei săptămâni, Adrian Mititelu era convins că FC U Craiova poate funcția, cel puțin temporar, fără un antrenor principal cu licență Pro pe bancă. După plecarea intempestivă a lui Joao Janeiro, interimar a devenit Florin Drăgan, care are doar licența A.

"Echipa are capacitatea de a continua cel puțin o săptămână-două și cu formula de acum de la echipă. Avem oameni foarte bine pregătiți, care sunt de mult timp împreună. Echipa o va conduce Florin Drăgan. Dan Vasilică asigură ce este partea tehnică.

Drăgan e un băiat foarte competent, necunoscut opiniei publice, iar alături de Vasilică sunt principalii artizani ai evoluției de anul trecut", spunea Mititelu, în iunie, la Digisport.