Cum a descris Daniel Pancu foarfeca de senzație reușită de Dragoș Grigore, în FC Botoșani - Rapid 1-2

FC Botoșani - Rapid Daniel Pancu Dragos Grigore Etapa 28 Superliga Superliga Daniel Pancu
Data publicarii: Miercuri 01 Martie 2023, 22:56
Data actualizarii: Miercuri 01 Martie 2023, 22:55

Cele două echipe s-au duelat în etapa cu numărul 28 din Superligă.

După ce a înscris în prima parte a meciului, Rapid s-a văzut egalată în minutul 90 al partidei, însă bucuria adversarilor nu a durat mult, căci Dragoș Grigore, abia introdus pe teren, a reușit să înscrie un gol formidabil și să aducă cele trei puncte de partea formației sale.

Fost jucător al Rapidului, Daniel Pancu a vorbit despre golul reușit de Dragoș Grigore și a evidențiat faptul că Adrian Mutu îl introdusese pentru a întări compartimentul defensiv.

„Sunt mulțumit. Când văd o foarfecă și un gol ca ăsta... A fost un joc la mijloc de săptămână, frig afară, puține acțiuni, puțin de notat, chiar și din punct de vedere tactic.Adi schimbă în minutul 82 și trece la o linie cu 5 fundași, pentru a securiza rezultatul, dar tocmai pe mutarea asta se întâmplă să primească gol, iar jucătorul care intră să securizeze avantajul, marchează un eurogol”, a spus Daniel Pancu la televiziunea Digi Sport.

FC Botoșani - Rapid București 1-2

Ștefan Pănoiu a deblocat tabela în minutul 42, după o primă repriză tăcută de ambele părți. În partea a doua a meciului, Sekou Camara a restabilit egalitatea pe final, în minutul 90.

Chiar și așa, rapidiștii nu s-au lăsat și au produs imposibilul în minutele de prelungire. Jayson Papeau l-a servit pe Dragoș Grigore în minutul 90+4, iar fotbalistul de 36 de ani a înscris golul victoriei din foarfecă.

Arbitrul a pus punct partidei în minutul 90+8, iar giuleștenii au plecat de la Botoșani cu toate cele trei puncte devansând-o, cel puțin pentru moment, pe FCSB în clasamentul Superligii.