FOTO FC Botoșani - Rapid 1-2 | Dragoș Grigore aduce victoria giuleștenilor cu o super execuție, din foarfecă

FC Botoșani - Rapid FC Botosani Rapid Superliga
Data publicarii: Miercuri 01 Martie 2023, 22:31
Data actualizarii: Miercuri 01 Martie 2023, 22:31

Rapid a obținut o victorie importantă în deplasare, cu FC Botoșani, scor 2-1, în etapa a 28-a din Superliga României.

În urma acestui rezultat, Rapid a urcat pe locul trei în clasament, cu un punct în plus față de FCSB, care are un meci mai puțin disputat. De cealaltă parte, FC Botoșani a ajuns la a doua înfrângere consecutivă și a rămas pe locul 12, cu 31 puncte.

FC Botoșani - Rapid 1-2

Final de meci!

Minutul 94 - GOOOL Rapid! Dragoș Grigore aduce victoria giuleștenilor, în urma unei super execuții, din foarfecă.

Minutul 90 - GOOOL FC Botoșani! Camara restabilește egalitatea după ce profită de o greșeală în apărarea giuleștenilor.

Minutul 66 - Ocazie pentru FC Botoșani! În urma unei centrări din corner, Mutombo trimite cu capul, dar Horațiu Moldovan respinge mingea în bară.

Minutul 56 - Ocazie pentru FC Botoșani! Dican șutează din afara careului, mingea e deviată, dar Horațiu Moldovan are o intervenție bună.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 43 - GOOOL Rapid! Pănoiu deschide scorul în urma unui șut din afara careului, la colțul lung, care îl lasă fără replică pe Pap.

Minutul 26 - Ocazie pentru FC Botoșani! Mihai Roman șutează din întoarcere, de la aproximativ 15 m, dar Horațiu Moldovan prinde fără probleme.

Minutul 18 - Gol anulat pentru FC Botoșani! Mihai Roman înscrie, dar golul e anulat pentru un offside la limită.

Minutul 13 - Ocazie pentru FC Botoșani! Mailat pleacă pe contraatac, îl driblează pe Albu, șutează de două ori din careu, dar ratează de fiecare dată.

A început partida!

FC Botoșani - Rapid: echipele de start

FC Botoșani: Pap - Mboko, Mutombo, Dican, Țigănașu - Ivanov, Zabou, Cioiu - Dragu, M. Roman II, Mailat

Rezerve: Ducan, Golofca, M. Roman I, S. Camara, Patache, Cioiu, G. David, Pinson, A. Burlacu

Antrenor: Flavius Stoican

Rapid: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, P. Iacob, Morais - Emmers, Al. Albu, Al. Ioniță II - Pănoiu, Dugandzic, Costache

Rezerve: Drăghia - Belu Iordache, Ignat, Dr. Grigore, Papeau, Sefer, Bamgboye, Luckassen, Crepulja

Antrenor: Adrian Mutu

Cu un moral bun după victoria cu Chindia din etapa trecută, scor 2-0, Rapid caută un nou succes în Superligă pentru a ține pasul cu următoarea clasată, FCSB. Giuleștenii au 49 de puncte, echivalentul a 25 în play-off, și ocupă locul patru.

FC Botoșani - Rapid, ora 20:30, LIVE TEXT

De partea cealaltă, FC Botoșani și-a pierdut speranțele pentru un loc în play-off. Are 31 de puncte și este pe locul 11, după trei meciuri la rând fără victorie în Superligă.

Trupa lui Flavius Stoican este la egalitate cu Universitatea Cluj și cu Chindia Târgoviște, dar cu un meci în minut. Un succes i-ar putea aduce pe moldoveni tocmai pe locul opt, peste Petrolul, care va juca în această etapă cu FCSB.

Dan Șucu, acționarul majoritar al celor de la Rapid, a ”încins spiritele” înainte de meciul din campionat cu FC Botoșani și a amintit de partida din tur, când Rapid l-a pierdut pe Jayson Papeau, accidentat.

Șucu a adus în discuție acest aspect pentru a le răspunde celor care consideră că Rapid a fost avantajată de arbitri în sezonul regulat din Liga 1.

Papeau a revenit pe teren în Rapid - Chindia 2-0!

După 140 de zile în care a fost indisponibil din cauza unei accidentări, Jayson Papeau a revenit pe gazon și a bifat primele minute pe anul 2023 în echipamentul „alb-vișiniilor”.

Jayson Papeau a fost introdus de către antrenorul Adrian Mutu în minutul 58, înlocuindu-l pe Alexandru Ioniță II. 32 de minute a bifat francezul în primul meci de la revenire.