Cristiano Bergodi, reacție surprinzătoare după înfrângerea cu Farul. Ce a transmis antrenorul lui Sepsi

Sepsi - Farul Cristiano Bergodi Superliga Superliga Cristiano Bergodi
Data publicarii: Duminica 09 Octombrie 2022, 19:11
Data actualizarii: Duminica 09 Octombrie 2022, 19:09

Sepsi OSK a pierdut pe teren propriu cu Farul Constanța, scor 0-1.

Cristiano Bergodi a vorbit după meci despre evoluția echipei sale și a evidențiat că, în ciuda faptului că jucătorii săi au pierdut, este mulțumit de ce a văzut pe teren în cele 90 de minute cu Farul Constanța, liderul din Superligă.

„Am trăit cu emoții, pentru că e o înfrângere...nu vreau să spun mincinoasă, la cum am jucat în prima repriză și la începutul meciului, când am avut două-trei situații de gol, inclusiv asta cu Safranko și bara.

În prima repriză, dintr-un șut, am luat gol, dar am jucat bine. A doua repriză, la fel, echipa a jucat și nu pot să reproșez deloc nimic băieților. Erau și ei dezamăgiți, normal, mai ales când se întâmplă așa un meci, împotriva unei echipe care e pe primul loc

I-am constrâns să stea și cu 5 fundași în a doua repriză, când au băgat pe teren și fundașii laterali și s-au pus pe două linii de 5. Asta e o strategie normală a fiecărui antrenor.

Dar noi am arătat din nou că suntem o echipă foarte bună, jucăm și asta e important, vor veni momente mai bune. A fost și meciul cu Hermannstadt, când primul lor șut a fost gol, iar cu Rapid, la fel, primul șut a fost gol.

Pe statisticile Instat, suntem o echipă care e sus acolo, doar Farul e pe locul 1 ca posesie. Dar noi suntem o echipă care încearcă să joace și se pare că toate echipele, inclusiv cele de pe primul loc, se vor apăra cu noi.

Dar asta e, încercăm să câștigăm. În sfârșit, sunt mulțumit de evoluție, chiar dacă am pierdut.”, au fost cuvintele lui Cristiano Bergodi după meci.

Sepsi OSK - Farul Cosntanța 0-1

După această victorie, Farul Constanța s-a distanțat de Rapid București în clasamentul Superligii. Dobrogenii se află acum la cinci puncte de ocupanta locului secund, păstrându-și statutul de lider.

În următoarea partidă, trupa de pe litoral va primi vizita Universității Cluj, sâmbătă, 15 octombrie, de la ora 18:00, în timp ce covăsnenii vor face deplasarea în Gruia pentru jocul de luni, 17 octombrie, ora 21:00, cu CFR Cluj.