Cristiano Bergodi a dat cărțile pe față după 5-3 cu FCU Craiova. De ce l-a schimbat pe Dugandzic + Bile albe și minusuri

Cristiano Bergodi FCU Craiova - Rapid 3-5 Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 26 August 2023, 00:19
Data actualizarii: Sambata 26 August 2023, 01:58

Rapid a învins-o pe FC U Craiova cu scorul de 5-3 (2-1), vineri seara, în deplasare, într-un meci spectaculos din etapa a 7-a a Superligii.

Cristiano Bergodi a declarat la finele partidei din Bănie că a văzut spirit de grup la echipa sa, însă și-a arătat nemulțumirea pentru că formația condusă din teren de Cristi Săpunaru a primit trei goluri.

Italianul a subliniat că l-a schimbat pe Marko Dugandzic, care ratase un penaly în prima repriză, întrucât croatul se accidentase la coapsă. Bergodi a scos în evidență și contribuția lui Petrila.

Bergodi, discurs amplu după FCU Craiova - Rapid 3-5

"Am trăit cu emoții... Am deschis prea mult când am pierdut mingea la mijlocul terenului. Echipa a dat cinci goluri și a avut o sumedenie de ocazii. Am avut în față o echipă care joacă, nu poți să dai mereu cinci goluri, să ai opt ocazii.

A doua repriză am riscat un pic și asta nu trebuie. Trebuie să o reglăm la antrenamente. Craiova e o echipă foarte ofensivă, normal că lași spații când se pierde mingea. Echipa nu trebuie să ia trei goluri pentru că nu întotdeauna poți da cinci.

Rrahmani e un jucător bun, vine la primire, se pliază și cu Marko... Nu se poate schimba Marko! A avut probleme la coapsă, a jucat bine. Pe faza ofensivă ne-am descurcat bine, noi jucăm ofensiv și e normal când aduci jucători mulți pe faza ofensivă... Defensiv trebuie să îmbunătățim jocul.

Ajungi sus cu apărarea, dar aici nu e vorba doar de patru fundași, ci de toată echipa. Dar sunt mulțumit cum au reacționat băieții la dușul rece.

Petrila? E un jucător bun, l-am luat pentru că e un jucător de bandă, are dăruire, viteză, calitate, într-un mecanism general e bun. Am văzut spirit de grup și sunt mulțumit", a declarat Cristiano Bergodi, la finele meciului de la Craiova.