FCU Craiova - Rapid 3-5. Show în Bănie! Rrahmani debutează cu o ”dublă” și îi aduce pe giuleșteni pe locul trei

FCU Craiova - Rapid București Etapa 7 Superliga Romaniei Superliga
Data publicarii: Vineri 25 August 2023, 23:31
Data actualizarii: Vineri 25 August 2023, 23:32

FCU Craiova - Rapid s-a încheiat cu victoria oaspeților, scor 3-5.

FCU Craiova - Rapid București 3-5

Minutul 90+7: FINAL DE MECI!

• Cristiano Bergodi

Minutul 90+1: GOOOL Rapid! Rrahmani reușește ”dubla” și închide meciul cu o lovitură de cap.

Minutul 78: GOOOL FCU Craiova! Oltenii revin în joc după o nouă reușită a lui Chițu. Bauza trimite cu capul spre poartă, Horațiu Moldovan reușește să respingă, dar mingea ajunge la atacantul Craiovei care nu iartă din poziție ideală.

Minutul 69: Ocazie de 5-2 pentru Rapid! Rrahmani reia pe lângă poartă din poziție ideală.

Minutul 65: GOOOL Rapid! Rrahmani reia pe jos spre poartă, mingea lovește bara și intră în poarta lui Robert Popa.

Minutul 60: Ce ocazie! Borja Valle trimite cu capul spre vinclul porții lui Robert Popa, dar portarul lui FCU Craiova se întinde și reușește să respingă în corner.

Minutul 58: Ocazie pentru FCU Craiova! Horațiu Moldovan intervine și respinge la tentativa lui Chițu de a înscrie.

Minutul 56: GOOOL Rapid! Petrila înscrie primul său gol în tricoul giuleștenilor cu un șut puternic, din interiorul careului, fără nicio șansă pentru Rorbert Popa.

Minutul 48: GOOOL FCU Craiova! Lacroix restabilește egalitatea cu o lovitură de cap.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+6: PAUZĂ la Craiova! Rapid conduce cu 2-1.

Minutul 45: GOOOL Rapid! Giuleștenii sunt în avantaj grație reușitei lui Cristi Săpunaru, care reia cu capul o minge centrată din corner.

Minutul 41: Penalty ratat! Dugandzic încearcă să trimită direct în vinclu, dar nu nimerește spațiul porții lui Popa.

Minutul 40: Penalty pentru Rapid! Borza centrează în careu, dar mingea este respingă cu mâna de Negru. Arbitrul dictează o nouă lovitură de la 11 metri.

Minutul 35: O parte din galeria Rapidului care s-a deplasat la Craiova pentru meciul cu FCU a intrat abia acum pe stadion! Sunt aproximativ 1.000 de fani ai giuleștenilor pe ”Ion Oblemenco”.

Minutul 28: Ce ocazie pentru Rapid! Petrila trimite în centrul careului către Bamgboye, care încearcă un șut din prima cu exteriorul, dar Robert Popa intervine și respinge în corner.

Minutul 21: GOOOL Rapid! Marko Dugandzic restabilește egalitatea din penalty. Robert Popa ghicește colțul, dar nu reușește să respingă.

Minutul 20: Penalty pentru Rapid! Bamgboye este călcat în careul advers, iar centralul partidei acordă lovitură de la 11 metri după consultarea arbitrajului video.

Minutul 11: Ocazie pentru Rapid! Borja Valle încearcă un șut de la marginea careului, dar mingea este respinsă de defensiva oltenilor.

Minutul 4: GOOOL FCU Craiova! Aurelian Chițu deschide scorul în Bănie, după ce a fost lăsat liber în careul advers. Atacantul șutează cu piciorul stâng pe jos și-l învinge pe Horațiu Moldovan.

Minutul 1: Fluier de start!

• FCU Craiova: Popa - Negru, Lacroix, Henriques, Mascarenhas - Baeten, Van Durmen - Sidibe, Bauza, Ibrahim - Chițu
  • Rezerve: Gurău - Kvakic, Compagnucci, V. Pop, Dr. Albu, V. Achim, Blidar, Blănuță, Bahassa
  • Rapid: Moldovan - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza - Emmers, Oaidă, Valle - Bamgboye, Dugandzic, Petrila
  • Rezerve: Drăghia - Cristea, Kait, Onea, Albu, Papeau, Ioniță, Cîrjan, Rrahmani

După șase etape disputate până acum în primul eșalon al României, echipa pregătită de Cristiano Bergodi se află pe locul șapte cu opt puncte. În consecință, giuleștenii au înregistrat două victorii, două rezultate de egalitate și două înfrângeri.

De cealaltă parte, FCU Craiova se situează tot în a doua jumătate a clasamenttului, dar pe locul 11 cu șase puncte. Astfel, trupa din Bănie a obținut până acum două vicorii și patru înfrângeri.