Contre cu reporterul după Universitatea Craiova - FC Botoșani: "Puteam să fac mai mult? Înseamnă că te pricepi și la fotbal"

Universitatea Craiova Eduard Pap FC Botosani Superliga
Data publicarii: Luni 29 August 2022, 23:19
Data actualizarii: Luni 29 August 2022, 23:19

FC Botoșani a pierdut dramatic meciul cu Universitatea Craiova, din deplasare, scor 0-1, în runda a șaptea din Liga 1.

Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 90+3 de Alexandru Crețu, care a înscris cu un șut din afara careului.

Eduard Pap, nervos după Universitatea Craiova - FC Botoșani 1-0

Eduard Pap, portarul lui FC Botoșani, a venit nervos la interviuri, arătându-se deranjat de maniera în care echipa sa a pierdut meciul. Goalkeeper-ul s-a abținut să nu spună cuvinte dure și a părut deranjat de o întrebare a reporterului referitoare la golul încasat.

"Ce putem să spunem când luăm gol în minutul 90+4, la ultima fază? Alergăm ca... să nu zic ce și luăm gol în minutul 90+4 dintr-o fază care... în fine, nu mai contează. Aveam șapte jucători sub linie și luăm gol. Asta e, trebuie să mergem mai departe, să uităm meciul ăsta, ne așteaptă un meci greu cu Piteștiul.

(n.r - Ți-au redus vizibilitate colegii tăi la golul primit? A părut că poți face mai mult) Nu știu, n-am văzut reluarea. Dacă tu zici că puteam să fac mai mult, înseamnă că te pricepi și la fotbal, la portari. O să mă uit cu antrenorul de portarii și o să vedem dacă puteam să fac mai mult sau nu.

Din păcate, azi am pierdut, n-am reușit să menținem 0-0 până la finalul meciului. Era un punct bun pe care cred că meritam să-l luăm. Prima înfrângere, așa este, din păcate a venit azi. La cum a arătat jocul, nu trebuia să pierdem azi. Probabil vom mai câștiga și noi în minutul 90+4. Trebuie să mergem înainte, ne întoarcem acasă și trebuie să pregătim meciul cu Piteștiul.

Eu simt foarte mult că trebuie să-mi iau o revanșă față de cei de la Pitești. Trebuie să dăm tot și să câștigă meciul. N-a venit bine pauza. Era bine dacă jucam cu cei de la Steaua cum trebuia să jucăm noi. N-am jucat, asta e, n-a depins de noi", a spus Eduard Pap.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a urcat pe locul 5, cu 11 puncte. FC Botoșani e pe 4, cu același număr de puncte, iar formația lui Mihai Teja a înregistrat primul eșec din acest sezon.