Universitatea Craiova - FC Botoşani 1-0 | Final de meci la Severin! Crețu dă lovitura pe final și securizează cele trei puncte oltenilor

Live text: Universitatea Craiova - FC Botosani
Data publicarii: Luni 29 August 2022, 23:00
Data actualizarii: Luni 29 August 2022, 23:47

Universitatea Craiova a învins-o pe FC Botoșani în etapa a șaptea pe final, în minutele de prelungiri. Alexandru Crețu este marcatorul golului. Oltenii se află acum pe cinci în clasament, la egalitate de puncte cu formația pe care a înfrânt-o astăzi.

Gol

GOOOOOOOOOL! Alexandru Crețu deschide scorul în minutele de prelungiri cu un gol de la mare distanță! Elevii lui Mirel Rădoi dau lovitura pe final. Craiova se află, în acest moment, pe cinci în clasament, la egalitate de puncte cu Botoșani.

GOOOOOOOOOL! Alexandru Crețu deschide scorul în minutele de prelungiri cu un gol de la mare distanță!..._851
1-0
MIN '72
Ratare

Țigănașu nu mai stă pe gânduri și trimite un șut de la distanță. David Lazar prinde balonul și îndepărtează pericolul. Oltenii răsuflă ușurați.

MIN '47
Ratare

Vînă caută golul și în repriza secundă. Fotbalistul șutează plasat, spre vinclul porții lui Pap, dar fără putere, iar goalkeeper-ul botoșănenilor prinde balonul.

MIN '46
Inceput

Partea a doua a început.

MIN '45+2
Pauza

Final de primă repriză pe Stadionul Municipal din Drobeta-Turnu Severin. Arbitrul pune punct aici în fața a 3.000 de suporteri.

MIN '44
Fault

Baiaram și Camara caută balonul într-un duel aerian, însă ambii fotbaliști se ciocnesc și se dau cap în cap. Arbitrul oprește meciul pentru câteva momente. Cei doi primesc îngrijiri medicale.

MIN '32
Ratare

Craiova se joacă cu ocaziile la poarta adversă. Vînă execută un corner la colțul lung, botoșănenii încearcă să respingă balonul cât mai rapid, însă mingea ajunge la Nistor. Fotbalistul își numără pașii și șutează puternic, însă oaspeții răsuflă ușurați, lovitura a fost mult pe lângă poartă.

MIN '15
Ratare

Jovan Markovic creează de unul singur probleme la poarta lui Pap. Ridică privirea și încearcă să înscrie. Șutul este interceptat de goalkeeper-ul lui FC Botoșani care înlătură pericolul din propriul careu.

MIN '8
Ratare

Ocazie monumentală a Universității! Baiaram primeșete o pasă de la adversar și creează o fază deosebit de periculoasă la poarta lui Pap. Fotbalistul șutează puternic, dar mingea lovește transversala. Botoșănenii scap miraculos și răsuflă ușurați.

MIN '1
Inceput

Arbitrul fluieră startul partidei. Universitatea Craiova va ataca de la stânga la dreapta. Băieții lui Mirel Rădoi trebuie să "spele" rușinea după eliminarea din play-off-ul Conference League.

Arbitrul fluieră startul partidei. Universitatea Craiova va ataca de la stânga la dreapta. Băieții..._842
Lineup
Echipele de start!

Craiova: Lazar - Papp, Mitrea, Găman - Căpățînă, Screciu, Nistor, Bancu - Vână, Markovic, Baiaram. Antrenor: Mirel Rădoi
Botoșani: Pap - Sno, Boli, Dican, Țigănașu - Ivanov, Sylla, Shahaf - Mailat, Camara, Dragu. Antrenor: Mihai Teja
29-08-2022 21:00

Universitatea Craiova - FC Botoşani, LIVE TEXT, de la ora 21.00

Unul dintre cele mai interesante meciuri din etapa a 7-a le va aduce faţă-n faţă pe Universitatea Craiova şi FC Botoşani, două echipe care, de fiecare dată când s-au întâlnit, au oferit publicului partide spectaculoase.

Cele două formaţii s-au mai duelat de 22 de ori în principala competiţie internă, fiecare şi-a trecut în cont câte opt victorii, iar alte șase jocuri s-au terminat la egalitate.
29-08-2022 20:59

Palmares cu Universitatea Craiova gazdă: 11 meciuri - 7 victorii Universitatea Craiova - două remize - două succese FC Botoşani.
Primul joc a avut loc în stagiunea 2014-2015, când Universitatea Craiova a câştigat pe teren propriu cu 2-1 (1 noiembrie 2014).

Întâia victorie din contul moldovenilor a venit pe 2 mai 2015, FC Botoşani - Universitatea Craiova 2-0 (marcatori: Acsinte, Batin).
Botoşănenii au câştigat ultimele două deplasări pe terenul craiovenilor, 3-2 pe 9 mai 2021 şi 2-1 pe 1 august 2021.

Cea mai recentă dispută directă: 6 decembrie 2021, FC Botoşani - Universitatea Craiova 2-2, goluri înscrise de Kage, Edjouma, respectiv Koljic şi Gustavo.

Mihai Teja vs U Craiova: 9 jocuri în campionat - 4 victorii - o remiză - 4 înfrângeri.