Concluziile lui Ovidiu Burcă după prima victorie din Superliga României

Ovidiu Burca Dinamo FC Botosani Superliga
Data publicarii: Luni 14 August 2023, 23:01
Data actualizarii: Luni 14 August 2023, 23:07

Dinamo București și FC Botoșani s-au duelat în a cincea etapă a Superligii României, scor 1-0.

„Câinii” au obținut prima victorie în acest sezon după o serie de trei înfrângeri consecutive și o remiză. Dinamo a avut mari ocazii de a înscrie în meciul de pe stadionul Arcul de Triumf, prin Dennis Politic, însă tabela de marcaj a rămas intactă până în prelungirile partidei.

În al cincilea minut de prelungiri, Politic a reușit să își depășească frumos adversarii, a pătruns în careu și a centrat în fața porții pentru Țîră, dar balonul s-a lovit de Ducan și a intrat în poartă.

Ce a spus Ovidiu Burcă după victoria cu FC Botoșani

Ovidiu Burcă a vorbit la finalul partidei, extrem de mulțumit de victoria obținută de echipa sa și încrezător că jucătorii săi vor avea un moral bun după primele trei puncte obținute.

„Un meci foarte complicat, a trebuit să atacăm până la ultimele minute. Aveam nevoie de victoria asta, de încredre, aceste victorii ne dau moral. Suntem echipa care a dominat mai mult jocul, am avut și posesia, am avut și ocazii pe care le putem fructifica.

Știam că dacă vom da gol repede cumva meciul ar fi fost mai ușor, dar știam și că poate apărea târziu golul, veneam după meciuri fără victorie, ei la fel, un  meci în care era multă tensiune. A făcut un meci solid, a avut un adversar de calibru, pentru prima dată în tricoul lui Dinamo cred că a făcut un meci bun, dar are potențial să joace și mai bine.

În general nu îmi place să fac analize individuale, Abdallah e jucător cu multe calități, are un decalaj din punct de vedere fizic, dar cred că atunci când va înțelege foarte bine ce avem nevoie de la el  își va arăta calitatea. Au nevoie de timp să îi integrăm, să înțeleagă ce vrem de la ei.

Atmosfera e una foarte bună în vestiar, e clar că încă nu e o ierarhie clară că am adus jucători noi, suntem în moment de tranziție, dar și cei vechi înțeleg momentul, iar nou-veniții trebuie să înțeleagă că trebuie să se integreze foarte repede. Întâlnim una dintre cele mai bune echipe, Voluntari în ultimii ani i-ați văzut în finale de Cupe ale României, un club stabil, cu jucători valoroși, ne va aștepta o partidă foarte dificilă”, a declarat Ovidiu Burcă la final.

Dinamo se află pe locul 14 în clasament, având 4 puncte în 5 etape disputate, iar în următoarea etapă se deplasează la FC Voluntari.