Coman & Pantea, buni de plată! Ce sancțiuni au primit fotbaliștii FCSB-ului după evenimentele de la Arad

Data publicarii: Miercuri 30 August 2023, 16:46
Data actualizarii: Miercuri 30 August 2023, 16:45

UTA Arad - FCSB s-a încheiat 2-1.

Roș-albaștrii au pierdut pe „Francisc von Neuman” la Arad. Mai mult, echipa pregătită de Elias Charalambous i-a pierdut și pe Alexandru Pantea și Florinel Coman, eliminați împotriva UTA-ei de „centralul” George Găman.

În minutul 45+4, Alexandru Pantea a văzut al doilea cartonaș galben, la fel ca Florinel Coman, în minutul 83, după ce winger-ul FCSB-ului a blocat neregulamentar un jucător al UTA-ei.

Trimiși la vestiare luni de George Găman, Pantea & Coman și-au aflat miercuri sancțiunile. Liga Profesionistă de Fotbal a emis un comunicat în care a remarcat faptul că cei doi jucători au fost suspendați un meci și penalizați cu 740 de lei.

„Eliminare Pantea Grigoras, Coman Florinel Teodor (FC FCSB) - În temeiul art. 63.1.g, raportat la art. 63.2.1 din RD, se sancționează fotbaliștii cu suspendare pentru câte un joc și câte o penalitate sportivă de 740 lei”, se arată în comunicatul emis de LPF.

Asta înseamnă că Pantea și Coman vor absenta de la meciul FCSB-ului împotriva Universității Craiova, care se va desfășura pe stadionul „Steaua” din Ghencea sâmbătă, 2 septembrie, de la ora 21:45.

UTA Arad - FCSB 2-1

Florinel Coman a deschis rapid scorul în minutul patru, din pasa lui Darius Olaru. Însă, în minutul 18 Andrej Fabry a restabili egalitatea, în urma unui henț controversat comis în careu de Alexandru Pantea.

În repriza secundă, Godberg Coope a adus-o pe UTA Arad în avantaj, în minutul 60. Cu doi jucători eliminați (Alexandru Pantea, 45+4', Florinel Coman 83'), FCSB a pierdut șirul celor cinci victorii consecutive în Superliga.

VIDEO Gigi Becali, declarații după UTA Arad - FCSB 2-1 (29.08.2023)