"Cine se ocupă de transferuri este profesionist sută la sută". CFR Cluj, lăudată pentru achizițiile din ultima perioadă

CFR Cluj Florin Prunea Superliga
Data publicarii: Marti 24 Ianuarie 2023, 21:57
Data actualizarii: Marti 24 Ianuarie 2023, 22:12

CFR Cluj a urcat pe primul loc în Superliga României, după victoria cu Farul Constanța, scor 3-0.

CFR Cluj a tranşat soarta partidei în primul sfert de oră al reprizei secunde, când au marcat Ermal Krasniqi (minutul 49) şi Cristian Manea (minutul 59 - penalty), după un fault comis de Dan Sîrbu asupra lui Yuri Matias. Claudiu Petrila (minutul 77) a parafat victoria oaspeţilor.

Kosovarul Krasniqi a avut un debut excelent la clujeni, cu un gol şi o pasă de gol (la reuşita lui Petrila). CFR Cluj şi-a luat astfel revanşa în faţa echipei antrenate de Gheorghe Hagi, care în tur se impunea cu 3-1, la Cluj-Napoca.

Florin Prunea, impresionat de transferurile de la CFR Cluj

Florin Prunea este de părere că doar FCSB, CFR Cluj și Universitatea Craiova se vor lupta pentru titlu în acest sezon, cu un plus pentru campioana României, despre care consideră că a făcut niște transferuri inspirate în ultima perioadă.

"I-a călcat în picioare. Nu mă așteptam să fie atât de dezechilibrat. S-a văzut că CFR Cluj e echipa mai puternică. Apoi au urmat greșelile. Nu mă așteptam. Multă lume zice că va fi cel mai disputat play-off. Eu nu cred. Cred că vor fi trei echipe, FCSB, CFR Cluj și Universitatea Craiova. Restul nu cred că au puterea să o ducă mai departe.

Sigur, este vorba și despre puterea financiară. CFR l-a adus pe Krasniqi. Ne miram cu toții: ’Domne, ce bine joacă Ballkani’. Se vede că nu este la sută la sută. Păi ăsta când va fi sută la sută cred că va fi unul dintre cei mai buni jucători din competiția noastră internă, dar costă.

Își fac treaba cu el, așa cum l-au adus și pe Scuffet. Cine se ocupă de transferuri la CFR Cluj este profesionist sută la sută", a declarat Florin Prunea la DigiSport.