Cine este ”clientul” lui Cornel Dinu după UTA - Dinamo 0-0: ”Recidivist fără motivație și gândire”

Cornel Dinu Dinamo uta arad - dinamo Superliga Cornel Dinu
Data publicarii: Luni 14 Februarie 2022, 15:22
Data actualizarii: Luni 14 Februarie 2022, 15:24

Dinamo a obținut primul punct în deplasare în acest sezon pe terenul celor de la UTA Arad, scor 0-0, după un meci pe care ”câinii” l-au terminat în nouă oameni.

Cornel Dinu, fostul mare jucător și antrenor al ”câinilor”, nu l-a menajat pe Alexandru Răuță, căpitanul lui Dinamo, după a doua eliminare în ultimele patru meciuri. Mijlocașul a văzut două cartonașe galbene în finalul partidei, în trei minute, și a fost trimis la cabine.

Acesta a mai încasat două cartonașe galbene și în meciul cu FCSB, când și-a lăsat echipa în zece încă din prima repriză.

Cornel Dinu: ”Răuță, recidivist fără motivație și gândire”

„Punctul luat de Dinamo la Arad este incontestabil meritat, chiar dacă a trebuit să joace în inferioritate numerică încă din prima repriză. Și cu doi jucători mai puțin ultimul sfert de oră, după eliminarea lui Răuță, recidivist fără motivație și gândire. Eu cred că ambele eliminări au acoperire regulamentară, dictate strict în spiritul regulamentului, dar nu și în spiritul jocului.

După foarte mult timp și șase înfrângeri, Dinamo a reușit să stea mult mai realist în teren, să se închidă, uneori cu disperare, chiar și când aveau mai puțin cu doi jucători. E drept, în fața unei decepționante echipe arădene, care mi-a adus aminte prin felul în care a pasat, dar n-a combinat și mai ales prin viteza de joc de felul în care Fănuș Neagu o numea „Baba UTA”.

Față de cartea de vizită a calității jocului și a fair-play-ului „Bătrânei Doamne”, de data aceasta „Baba UTA” a suferit de lentoare, pase previzibile, lipsă de imaginație și combinații, așteptând să cadă pară mălăiață golul în fața unui Dinamo considerat victimă sigură, mai ales în inferioritate numerică”, a spus Cornel Dinu, potrivit Fanatik.ro.

Dinamo rămâne tot pe locul 15, cu 13 puncte, la nouă puncte distanță de următoarea clasată, Gaz Metan Mediaș, cu care va juca în următoarea etapă.

Mediașul are 22 de puncte, în condițiile în care a pierdut două puncte din cauza restanțelor către jucători. Aceștia au amenințat că vor pleca de la echipă dacă situația nu se va rezolva.