Chindia Târgoviște - UTA Arad 1-0 | Penalty-ul dictat de Bîrsan schimbă soarta partidei! Ionuț Badea, prima înfrângere la UTA

Chindia - UTA chindia Liga 1 uta Superliga
Data publicarii: Marti 01 Martie 2022, 15:00
Data actualizarii: Marti 01 Martie 2022, 16:55

Chindia Târgoviște obține cele trei puncte din meciul cu UTA Arad, din etapa a 29-a a Ligii 1.

Din articol

Chindia Târgoviște - UTA Arad 1-0

Chindia Târgoviște câștigă confruntarea cu UTA Arad grație loviturii de pedeapsă dictată de Marcel Bîrsan în minutul 85. Astfel, după un joc pe care l-au dominat, elevii lui Ionuț Badea sunt înfrânți și coboară o pozție în clasamentul Ligii 1.

Final.

Min. 86: GOL Chindia Târgoviște! Daniel Florea îl învinge din a doua încercare pe Florin Iacob.

Min. 85: Penalty pentru Chindia Târgoviște! Arbitrul considetă că Daniel Florea este faultat de Erico și arată punctul cu var.

PAUZĂ După o primă repriză echilibrată, Chindia și UTA au intrat la cabine cu scorul de 0-0. Otele a avut cele mai mari ocazii ale primei reprize.

Minutul 24: Otele are o nouă șansă de a marca. Acesta șlovește excelent un balon, respins de Căbuz în afara terenului. Cea mai mare ocazie a meciiului.

Minutul 17: Atanase șutează o minge recuperată de el, dar Iacob respinge fără emoții.

Minutul 16: Prima ocazie a meciului! Cardoso centrează spre Otele, plasat excelent, care însă lovește prost mingea, iar Căbuz prinde fără probleme.

Minutul 1: A început partida.

Echipele de start:

CHINDIA: Căbuz - Căpușă, Pițian, P. Iacob, Roumpoulakou - Butean, Dulca, Passaglia, Popadiuc - Atanase - Chunchukov

Rezerve: D. Moldovan, Jipa, Celea, Corbu, Șerban, Kocic, Martac, Sila, D. Florea

Absenți: Baxevanos, Cherchez (accidentați)

Antrenor: Emil Săndoi

UTA: Iacob - Vukcevic, Erico, Benga, Shlyakov - Batha, Ubbink, Vorobjovas - Miculescu, Cardoso, Otele

Rezerve: Balauru, Baravykas, Pătlăgică, Dima, Hrezdac, Laukzemis, Dangubic, Mercioiu, Ongaro

Absențo: -

Antrenor: Ionuț Badea

10:00 Formația lui Emil Săndoi ocupă locul 12, cu 29 de puncte, în timp ce UTA, gruparea condusă de Ionuț Badea, ocupă locul opt, cu 37 de puncte.

18 septembrie 2021, Chindia - Farul 2-0: a fost ultimul succes reuşit de dâmboviţeni în partidele disputate în campionat din postura de gazde. Au urmat acasă cinci remize şi tot atâtea înfrângeri. Chindia şi UTA s-au mai întâlnit de patru ori în principala competiţie internă, de două ori s-au impus târgoviştenii, un joc a fost câştigat de arădeni, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Ce spunea Ionuț Badea înaintea meciului

Ionuț Badea, antrenorul arădenilor, a vorbit despre felul cum Emil Săndoi își organizează echipa.

„Ne așteaptă un meci contra unei formații extrem de bine organizată, care merită toate laudele prin prisma adaptării de care a dat dovadă, neavând un teren propriu. A jucat în mai multe zone ale țării și s-a descurcat bine. Chindia are un antrenor cu experiență, care merită felicitat pentru lucrurile bune pe care le-a făcut acolo.

Este o echipă de structură, o echipă închisă, care oferă puține spații și este bine pregătită fizic. Ne va aștepta un joc aproximativ egal cu cel pe care l-am avut la Craiova (n.r. -  FCU Craiova 1948), în ideea în care vor fi foarte multe tranziții. E important să ne adaptăm și noi la aceste mișcări pe care echipa adversă ni le poate oferi, să reușim să facem un joc bun și la  final să ne putem bucura”, a spus Ionuț Badea, potrivit sportarad.ro.

În sezonul regulat 2020-2021, arădenii au învins pe teren propriu cu 1-0, gol Denis Rusu (întâia victorie pe noua arenă Francisc Neuman), apoi au remizat la Buftea, scor 1-1. Cea mai recentă dispută directă din campionat a avut loc pe 1 noiembrie 2021, UTA - Chindia 0-2, marcatori Doru Popadiuc şi Cristian Neguţ.

• Emil Săndoi vs UTA în toate competiţiile: 8 jocuri - 5 victorii - o remiză - două înfrângeri.