Universitatea Craiova – Chindia 1-0. Victorie la limită pentru Reghecampf. Oltenii au urcat pe locul trei

Universitatea Craiova Chindia Targoviste Superliga
Data publicarii: Vineri 25 Februarie 2022, 22:20
Data actualizarii: Vineri 25 Februarie 2022, 22:42

Universitatea Craiova a câștigat meciul cu Chindia Târgoviște, scor 1-0, și a urcat pe locul trei în Liga 1, cu 48 de puncte.

Universitatea Craiova - Chindia Târgovişte 1-0

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 79: Bară Craiova! Roguljic trimite cu capul o minge centrată din corner, dar balonul lovește bara porții Chindiei.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 36: Bară Craiova! Baiaram reia cu capul o minge centrată de pe partea stângă, dar balonul lovește transversala porții adverse.

Minutul 28: GOOOL Universitatea Craiova! Markovic trece de un adversar în partea dreaptă, centrează în careu, iar Gustavo, lăsat liber în careu, reia cu capul în plasa porții adverse.

Minutul 1: Fluier de start!

Echipele de start:

Universitatea şi Chindia s-au mai întâlnit de cinci ori în principala competiţie internă, fiecare şi-a trecut în cont câte două victorii, iar o partidă s-a terminat la egalitate, potrivit lpf.ro.

Primul meci a avut loc pe 28 iulie 2019, Universitatea Craiova - Chindia 1-0, marcator Mihai Roman II.

Singura remiză s-a consemnat pe 9 noiembrie 2019, Chindia - Universitatea Craiova 1-1.

Universitatea Craiova - Chindia Târgovişte, vineri, 25 februarie – ora 20.30

Cea mai recentă dispută directă din campionat: 22 octombrie 2021, Chindia - Universitatea Craiova 0-1, gol înscris de Andrei Ivan.

Partida va fi una specială pentru Emil Săndoi, care a cunoscut cele mai mari realizări ca jucător în culorile alb-albastre. De asemenea, de gruparea din Bănie se leagă şi cea mai importantă performanţă ca antrenor, locul 5 la finele sezonului 2014-2015, când a stabilit recordul de invincibilitate pentru fotbalul craiovean, de  19 partide consecutive fără înfrângere.

Emil Săndoi vs Universitatea Craiova în Liga 1: 4 jocuri - două victorii - o remiză - o înfrângere.

11 goluri marcate, 6 pase decisive şi 3 penalty-uri scoase sunt realizările ofensive izbutite de Andrei Ivan în ediţia curentă, vârful oltenilor aflându-se în cea mai bună perioadă din carieră.

Alexandru Iacob, Doru Popadiuc şi Tiberiu Căpuşă sunt jucătorii din lotul târgoviştenilor care au bifat cele mai multe prezenţe în ediţia curentă, fiecare câte 25 de meciuri.