CFR Cluj nu renunță la titlu! Cum arată clasamentul după 4-0 cu U Cluj

cfr cluj - u cluj CFR Cluj clasament superliga U Cluj Superliga
Data publicarii: Joi 21 Decembrie 2023, 21:49
Data actualizarii: Joi 21 Decembrie 2023, 21:49

CFR Cluj a câștigat categoric meciul cu marea rivală, Universitatea Cluj, scor 4-0.

Muhar a fost cel care a deschis scorul încă din minutul doi, cu o lovitră de cap. CFR a dus scorul la 2-0 înainte de pauză, prin Daniel Bîrligea, iar în partea secundă Philip Otele a punctat de două ori, pentru 4-0.

A fost primul succes pentru fosta campioană a României după opt meciuri fără victorie în campionat și Cupa României. Această victorie îi permite trupei lui Andrea Mandorlini să țină pasul cu liderul FCSB, care are un avantaj de opt puncte la finalul anului 2023.

CFR Cluj, la opt puncte de FCSB

Acum, CFR a urcat pe locul doi, cu 36 de puncte, la două distanță de următoarea clasată, Universitatea Craiova, și la trei de Rapid, care este pe locul patru.

În prima etapă din 2024, CFR Cluj se va deplasa la Botoșani, iar Universitatea va juca pe teren propriu cu Hermannstadt.

Echipa lui Ioan Ovidiu Sabău a ajuns la două înfrângeri consecutive înm campionat și a rămas pe locul opt, la un singur punct de ultimul loc de play-off, ocupat de Farul Constanța.

Ultimele două partide ale anului 2023 se vor disputa vineri. Oțelul Galați va juca pe teren propriu cu FC Botoșani, în timp ce Dinamo va primi vizita celor de la FC Voluntari.