Adio, titlu! CFR Cluj mai are doar șanse teoretice la campionat, după egalul cu Universitatea Craiova

CFR Cluj CFR Cluj - Universitatea Craiova Dan Petrescu Universitatea Craiova Superliga Dan Petrescu
Data publicarii: Duminica 07 Mai 2023, 23:06
Data actualizarii: Duminica 07 Mai 2023, 23:10

CFR Cluj - Universitatea Craiova s-a încheiat la egalitate, 1-1, iar ardelenii rămân doar cu șanse teoretice pentru titlu în Superligă.

Campioana en-titre rămâne pe locul trei în play-off, cu trei etape înainte de finalul sezonului, dar diferența față de liderul Farul Constanța este acum de șapte puncte.

Farul, care a câștigat cu Rapid la scor, 7-2, are 46 de puncte și are un avantaj liniștitor în fruntea clasamentului. Locul doi este ocupat de FCSB, care are 40 de puncte, dar cu un meci mai puțin, cel cu Sepsi.

CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-1

După o primă repriză tăcută, Karlo Muhar, introdus în minutul 60, a deschis scorul la doar șase minute după ce a intrat pe teren, în urma unei centrări excelente oferite de Cristi Manea.

Universitatea Craiova a restabilit egalitatea în minutul 69, grație reușitei lui Andrei Ivan, care ar fi putut fi eliminat în prima repriză, dacă VAR-ul n-ar fi intervenit.

În urma rezultatului de egalitate, ardelenii rămân pe locul trei cu 39 de puncte, iar Universitatea Craiova și-a consolidat, cel puțin temporar, poziția a patra cu 36 de puncte.