CFR Cluj - FC Botoșani 1-1 | Moldovenii îi dau lovitura lui Petrescu pe finalul meciului! FCSB se apropie la 8 puncte

CFR Cluj FC Botosani Liga 1 Superliga
Data publicarii: Luni 31 Ianuarie 2022, 19:46
Data actualizarii: Luni 31 Ianuarie 2022, 21:58

CFR Cluj rămâne fără victorie în 2022. Arădenii au remizat cu FC Botoșani, 1-1, în etapa a 23-a a Ligii 1.

CFR Cluj - FC Botoșani 1-1

CFR Cluj și FC Botoșani s-au întâlnit în runda 23 din Liga 1. Chiar dacă au beneficiat de o lovitură de pedeapsă pe finalul primei reprize, pe care Deac a transformat-o, elevii lui Dan Petrescu nu au putut să țină de rezultat.

Botoșani a reușit să egaleze în minutul 81, după ce Dawa a înscris cu o lovitură de cap.

Astfel, în urma acestui rezultat, distanța dintre CFR Cluj și FCSB s-a redus la 8 puncte, cu 7 etape înainte de finalul campionatului regulat.

Final.

Min. 81: GOL FC Botoșani! Dawa marchează cu o lovitură de cap după o pasă a lui Edjouma.

Min. 46: A început repriza a doua.

Pauză.

Min. 45+1: GOL CFR Cluj! Ciprian Deac îl învinge pe Eduard Pap și face 1-0.

Min. 45: Penalty pentru CFR Cluj! Șutul lui Omrani îl lovește în mână pe Șeroni.

Min. 24: Ocazie CFR! Petrilă îl încearcă pe Pap cu un șut de la distanță, însă portarul Botoșaniului este la post.

Min. 10: Ocazie CFR! Omrani pleacă într-o acțiune personală și șutează, dar Pap este atent și respinge.

Min. 1: A început meciul.

Echipele de start

CFR Cluj: Bălgrădean - Manea, Graovac, Burcă, Ștefan - Deac, Boateng, Bordeianu - Omrani, Debeljuh, Petrila

FC Botoșani: Pap - Braun, Șeroni, Dawa, Dican, Țigănașu - Papa, Edjouma, Florescu - Roman, Lupeta

Campioana României s-a 'împiedicat' în primul meci al anului, în deplasarea cu FCSB de pe Arena Națională, 3-3. FCSB s-a apropiat la 7 puncte în clasament după victoria din derby-ul cu Dinamo, astfel că presiunea se află pe ardeleni pentru a reface diferența.

De această dată însă, Dan Petrescu va putea miza și pe Billel Omrani, care nu a făcut parte din lot în etapa trecută, din cauza infectării cu Covid-19. Atacantul nu s-a putut pregăti corespunzător alături de echipă în pauza din iarnă, astfel că s-a decis menajarea lui.

CFR Cluj - FC Botoșani, LIVE TEXT de la 20:00 | FC Botoșani, rămasă fără Racovițan înainte de meciul cu CFR Cluj

De cealaltă parte, echipa lui Marius Croitoru vine după victoria cu Sepsi Sf. Gheorghe de pe teren propriu, 1-0, după golul înscris de Papa. FC Botoșani nu va mai putea conta pe unul dintre jucătorii de bază din acest sezon, Bogdan Racovițan, care s-a transferat joi seară la echipa lui Deian Sorescu, Rakow. Nici pe Ongenda, unul dintre jucătorii cheie ai lui Croitoru, după ce s-a transferat la liderul din Cipru, Apollon Limassol.

În meciul tur, echipa pregătită de Marius Croitoru s-a impus, 1-0, datorită golului marcat de Kage, în minutul 71.