CFR Cluj acuză o eroare de arbitraj la FC Argeș - FCSB: "Poate fi vorba de viciere de rezultat"

Marius Bilasco CFR Cluj FC Arges - FCSB FCSB Superliga
Data publicarii: Luni 27 Februarie 2023, 12:14
Data actualizarii: Luni 27 Februarie 2023, 12:25

FCSB a învins-o pe FC Argeş cu scorul de 2-1, în deplasare, într-o partidă din etapa a 27-a a Superligii.

FCSB a punctat de două ori în primele zece minute ale reprizei secunde, prin Adrian Şut (minutul 48), după o mingea respinsă de portarul Cătălin Straton, şi Deian Sorescu (minutul 54), la primul său gol pentru ''roş-albaştri'', după o pasă venită de la Adrian Şut.

Golul gazdelor a fost marcat de congolezul Kevin Koubemba (minutul 62), după o eroare a lui Risto Radunovic.

Fază controversată, adusă în discuție de oficialii lui CFR Cluj

În minutul 33, la scorul de 0-0, Andrea Compagno l-a lovit cu cotul în față de pe Turda, iar Marcel Bârsan a lăsat jocul să continue. În plus, nici arbitrajul video nu a intervenit, astfel că FCSB a rămas în efectiv complet, deși faultul a fost unul evident.

Marius Bilașco, director sportiv la CFR Cluj, a comentat respectiva fază, declarând că soarta meciului ar fi fost alta dacă Andrea Compagno ar fi primit cartonaș roșu.

"Eu aş fi fost curios care erau schimbările la FCSB dacă Andrea Compagno primea cartonaşul roşu aici. Da, FCSB a avut ocaziile mai importante, dar, dacă se acordă cartonaş roşu încă din minutul 32, s-ar putea să fie vorba şi de viciere de rezultat. Este o lovitură intenţionată", a declarat acesta la Orange Sport.

În urma acestui succes, FCSB a urcat pe locul trei, cu 51 de puncte, peste Rapid, care are 49 de puncte. FC Argeș rămâne penultima în Superligă, cu 26 de puncte.

Vicecampioana va juca pe teren propriu cu Petrolul Ploiești în următoarea etapă, în timp ce piteștenii se vor deplasa pe terenul Universității Craiova.