Ilie Dumitrescu a remarcat un aspect după FC Argeș - FCSB: ”Gigi a mutat foarte bine. M-a surprins!”

Ilie Dumitrescu FC Argeș - FCSB FCSB Superliga Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Duminica 26 Februarie 2023, 22:41
Data actualizarii: Duminica 26 Februarie 2023, 22:41

Ilie Dumitrescu a analizat partida dintre FC Argeș și FCSB, câștigată de vicecampioana României, scor 2-1.

Fostul internațional a lăudat schimbarea făcută la pauză de Gigi Becali, care l-a scos pe Malcom Edjouma, cel mai în formă jucător al FCSB-ului din ultimele partide, și l-a introdus pe Valentin Crețu, pe postul de fundaș dreapta.

Mutarea l-a adus pe Deian Sorescu pe postul de mijlocaș dreapta, iar acesta a răsplătit încrederea patronului și a reușit să marcheze la doar nouă minute după startul reprizei secunde.

Ilie Dumitrescu: ”Gigi a mutat foarte bine. M-a surprins!”

Ilie Dumitrescu este de părere că mișcarea făcută la pauză în tabăra FCSB-ului a fost una ”inspirată”.

„Gigi a mutat foarte bine la pauză. M-a surprins! Îl scoți pe Edjouma, cel mai în formă jucător. Mută foarte bine, îl trece pe Crețu fundaș dreapta, îl bagă pe Tavi la mijloc lângă Olaru. A fost o mutare foarte bună, în primele zece minute chiar s-a văzut.

Acum nu cred că ne urmărește, eu consider că a mutat foarte bine. Pe mine m-a surprins. Renunți la unul dintre cei mai în formă jucători, asta a fost o inspirație. Poți să-l folosești pe Sorescu în alte poziții, adică mijlocaș de bandă”, a spus Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.

În urma acestui succes, FCSB a urcat pe locul trei, cu 51 de puncte, peste Rapid, care are 49 de puncte. FC Argeș rămâne penultima în Superligă, cu 26 de puncte.

Vicecampioana va juca pe teren propriu cu Petrolul Ploiești în următoarea etapă, în timp ce piteștenii se vor deplasa pe terenul Universității Craiova.