VIDEO CFR e cea mai buna echipa din Romania: 4-2 dupa loviturile de la 11 metri cu Urziceni!

Data publicarii: Duminica 18 Iulie 2010, 23:16
Data actualizarii: Luni 19 Iulie 2010, 00:48

CFR Cluj a castigat Supercupa Romaniei dupa un meci nebun cu Unirea Urziceni. Meciul a fost decis la loviturile de departajare, acolo unde sase jucatori au ratat!!!!

Gazdele au marcat prin Kivuvu '12 si Deac '105+2, iar pentru oaspeti au punctat Kivuvu '53 (autogol) si Marinescu '97.

La loviturile de departajare, pentru CFR Cluj au marcat Piccolo si E. Dica, iar pentru Unirea Urziceni nu a inscris niciun jucator.

Au ratat: G. Muresan, Deac (CFR Cluj), Marinescu, Maftei, Brandan si P. Marin (Unirea Urziceni).

CFR Cluj: 1. Nuno Claro - 4. Panin, 13. Piccolo, 20. Cadu, 66. Edimar (2. Tony '96) - 8. Kivuvu (7. E. Dica '69), 6. G. Muresan, 19. Culio - 22. Hora (9. Traore '75), 10. Deac - 32. Bjelanovici. Antrenor: Andrea Mandorlini.

Unirea Urziceni: 1. Arlauskis - 36. P. Marin, 6. Galamaz, 24. Maftei, 19. Brandan - 8. S. Paraschiv, 26. D. Matei (10. Paduretu '46) - 11. Onofras (9. Dale '110), 20. Marinescu, 25. Neaga (22. Semedo '69) - 7. Bilasco. Antrenor: Roni Levi.

Cartonase galbene: G. Muresan '76 / Onofras '65, S. Paraschiv '82, Arlauskis '110, Galamaz '120.
Au arbitrat: Marius Avram (centru) - Octavian Sovre, Mircea Orbulet (asistenti) - Istvan Kovacs (rezerva).
Observatori: Nicolae Grigorescu si Mircea Mihail.

La meci au asistat 10.800 spectatori.

Inaintea partidei a fost tinut un moment de reculegere in memoria celor care au cazut victime inundatiilor din ultima perioada. Un procent de 30 la suta din incasarile rezultate in urma vanzarii biletelor de intrare la acest joc va fi donat sinistratilor din Moldova.

In pauza meciului, crainicul a anuntat ca vuvuzelele sunt interzise pe stadioanele de fotbal din Romania.

LIVE TEXT:

Lovituri de la 11 metri:

0-0: Gabi Muresan rateaza!! Arlauskis a respins!!

0-0 Marinescu rateaza si el! A trimis multe peste poarta!!!

1-0 Piccolo trage tare si inscrie cu un sut la semi-inaltime!

1-0 Maftei rateaza! Nuno Claro a ghicit coltul si a respins!!

1-0 Deac rateaza si el! Arlauskis a respins din nou!

1-0 Si Brandan rateaza! Nuno Claro a aparat!!!

2-0 Emil Dica inscrie!

2-0 Petre Marin rateaza! CFR castiga a doua Supercupa consecutiv.

FINAL PRELUNGIRI! CFR 2-2 Unirea Urziceni! Meciul se va decide la lovituri de la 11 metri. Anul trecut a fost la fel. CFR a castigat!!

Min 119: Contraatac rapid al CFR-ului, Traore trimite pentru Bjelanovic, croatul reia cu capul, dar Arlauskis retine fara probleme.

Min 109: Levy il baga pe Dale in locul lui Onofras.

Min 109: Arlauskis vede galben pentru trageri de timp.

Min 107: Corner CFR, Bjelanovic reia din nou cu capul, Arlauskis retine fara probleme.

Min 107: CFR a reinviat! Deac incearca un sut de la 20 de metri lateral dreapta, mingea e respinsa de fundasii Unirii in corner.

Min 106: ocazie mare CFR! Bjelanovic reia cu capul de la 14 metri, Arlauskis respinge greu in corner.

Pauza. Se schimba terenurile.

Min 105: GOOL CFR!!! Bjelanovic ia fata fundasilor de la Urziceni in careu, paseaza perfect in fata portii lui Deac iar acesta trimite simplu mingea in plasa!!

Min 103: Doua ocazii pentru CFR! Emil Dica a tras din lovitura libera de la 25 de metri pe poarta, Arlauskis respinge in fata, Traore este acolo si reia din prima, dar mingea loveste blocajul!!!

Min 100: Ocazie imensa CFR!!! Deac trage din lovitura libera de la 20 de metri la o palma de poarta.

Min 98: GOOL Unirea! Soc la Cluj! Marinescu profita de o gafa a apararii clujene, preia la marginea careului si trage la coltul lung fara sanse pentru Nuno Claro!!!

Min 97: Culio trage de la distanta, putin pe langa.

Min 96: Intra Tony in locul lui Edimar.

Min 91: Fundasii clujeni gresesc, mingea ajunge la Semedo la 16 metri, dar atacantul de la Unirea lobeaza gresit peste poarta.

FINAL! Meciul intra in prelungiri! Unirea a echilibrat repriza a doua si s-a bucurat si de autogolul de cascadorii rasului 'reusit' de Kivuvu.

Min 90: Sansa mare de gol pentru CFR! Cadu reia pe spate o centrare in careu, dar mingea se izbeste de un adversar si iese in afara terenului.

Min 87: Emil Dica suteaza de la distanta dupa un contraatac al CFR-ului, dar trimite peste.

Min 84: Sut puternic al lui Maftei de la distanta, Nuno Claro respinge in fata!

Min 82: CFR forteaza! Deac centreaza in careu, Bjelanovic reia cu capul putin pe langa poarta lui Arlauskis.

Min 81: Paraschiv vede galben dupa un fault la Gabi Muresan.

Min 76: Gabi Muresan vede cartonasul galben dupa un fault din spate la Semedo.

Min 74: Intra Traore in locul lui Hora!

Min 70: Gabi Muresan executa o lovitura libera de la 30 de metri peste poarta lui Arlauskis.

Min 68: Semedo intra in locul lui Neaga.

Min 68: Emil Dica il inlocuieste pe Kivuvu!

Min 61: Neaga patrunde pana la 16 metri, trage pe poarta, dar o face prea slab pentru Nuno Claro.

Min 59: Gabi Muresan incearca o bomba de la 30 de metri, Galamaz se arunca in fata mingii si respinge!

Min 58: Deac patrunde la 20 de metri in viteza, incearca un sut la coltul lung, dar mingea se duce mult pe langa.

Min 57: Centrare a lui Brandan din corner, Bilasco reia din prima, dar Claro retine.

Min 56: Unirea a prins curaj! Marinescu incearca un sut de la 25 de metri, dar mingea este deviata in corner.

Min 54: GOOL Unirea!! Autogol incredibil Kivuvu! Olandezul a vrut sa respinga din careu, insa a luftat iar mingea a ricosat din piciorul lui direct in poarta lui Nuno Claro! Supercupa e lansata!!!

Min 46: Ronny Levy l-a schimbat pe Dan Matei cu Paduretu.

PAUZA! CFR conduce dupa o prima repriza impresionanta! Unirea n-a avut nicio ocazie clara de gol, in timp ce la campioana s-au remarcat noile achizitii Kivuvu si Bjelanovic.

Min 39: Deac centreaza in careu, Cadu reia cu capul de la 11 metri direct in bratele lui Arlauskis.

Min 38: Presiune incredibila a celor de la CFR! Campionii au patruns in viteza de doua ori in careul Unirii, Bjelanovic a reluat de fiecare data, insa a fost blocat.

Min 28: Onofras incearca si el un sut de la 20 de metri, dar trage pe langa.

Min 25: Bilasco trage de la distanta, mingea se duce pe langa poarta lui Nuno Claro.

Min 19: Brandan centreaza de pe stanga in careu, Dan Matei reia, dar este blocat de fundasii clujeni!

Min 12: GOOOL CFR!!! Kivuvu inscrie cu o torpila de la 30 de metri pe jos!!!!

Min 10: Aplauze la scena deschisa pentru clujeni! Hora si Kivuvu, aflati la debut, au reusit doua faze in viteza ce i-a incantat pe spectatori. Kivuvu a scapat insa mingea in afara terenului.

Min 7: Cea mai mare ocazie! Kivuvu trage tare de la 30 de metri, Arlauskis respinge in fata pana la Bjelanovic, acesta reia cu capul, dar portarul lituanian respinge in corner.

Min 4: Neaga intra dur la Edimar prin alunecare, dar scapa fara avertizare.

Min 2: Prima ocazie pentru CFR! Deac reia din 14 metri pe poarta, Arlauskis retine!

Min 1: A inceput meciul! CFR e in atac!