Un fost vârf al FCSB reacționează după ce Andrea Compagno a ieșit din grațiile lui Becali: „Știe toată lumea ce se întâmplă!”

Andrea Compagno FCSB Ioan Hora Fotbal intern Andrea Compagno
Data publicarii: Sambata 09 Decembrie 2023, 15:15
Data actualizarii: Sambata 09 Decembrie 2023, 15:14

Andrea Compagno este departe, în acest sezon, de forma pe care o arăta la venirea la FCSB, iar Gigi Becali vrea să transfere un atacat în această iarnă.

De la titular incontestabil la venirea la FCSB, Andrea Compagno a primit din ce în ce mai puține minute de la Gigi Becali, care e nemulțumit de faptul că atacantul italian nu are tehnica necesară pentru a ține de minge.

În acest context, deși n-a anunțat o despărțire de vârful italian, patronul FCSB vrea să-l cumpere pe atacantul nigerian David Ankeye (21 de ani), legitimat în acest moment la Sheriff Tiraspol, pentru a crește concurența pe post, sperând că în felul acesta îl va motiva pe Compagno.

• Andrea Compagno

Hora îl compătimește pe Andrea Compagno

Ioan Hora (35 de ani), fost jucător al FCSB, este de părere că jucătorii care ajung la gruparea lui Gigi Becali au parte și de puțin noroc pentru a se integra în echipă, cunoscută fiind ușurința cu care patronul dă afară jucătorii.

„Ai nevoie de puțin noroc să te impui. Ține și de noroc și nici nu ai timp mult să te impui. Mulți jucători au venit și au avut parte doar de 45 de minute. Ține puțin și de noroc.

Simțeam fix ce se întâmplă acum cu Compagno. Simțeam că ușor ușor am tot mai puține minute. Am simțit că trebuie să părăsesc echipa prin ușa din față. Acum nu port ranchiună pentru nimic.

Mă bucur că am făcut parte din acel grup și pentru mine a fost o experiență foarte bună. E dificil dacă ai trecut de o anumită vârstă. Dacă ești tânăr, primești șanse. Dacă ai trecut de o anumită vârstă, știi cum e.

Trebuie să profiți din plin de șansele pe care le primești. Știe toată lumea ce se întâmplă. Mă gândesc că și acum este tot așa”, a spus Ioan Hora, potrivit Digisport.

Andrea Compagno a fost legitimat la echipe precum Catania U19, Due Torri, Pinerolo, Argentina, Borgosesia, Nuorese, Tre Fiori, FCU Craiova și FCSB.

La gruparea roș-albastră, italianul a evoluat până acum în 53 de meciuri și a reușit să marcheze 20 de goluri în aproximativ 3500 de minute petrecute în echipamentul clubului.

FCSB, în această stagiune

După 18 etape disputate în primul eșalon al României, FCSB se situează pe primul loc cu 37 de puncte. În consecință, echipa pregătită de Elias Charalambous a înregistrat 11 victorii, patru rezultate de egalitate și trei înfrângeri.

În ultima etapă, FCSB a pierdut cu Oțelul Galați pe Arena Națională, scor 0-2. În următoarea rundă din primul eșalon, roș-albaștrii se vor întâlni cu CFR Cluj duminică, 10 decembrie, de la ora 20:00, în Gruia.