CFR - ASTRA 1-0 | "Echipa nu mai e asa puternica" Anuntul lui Dan Petrescu despre Tucudean! Ce spune despre meciul FCSB - Craiova

Data publicarii: Duminica 31 Martie 2019, 00:00
Data actualizarii: Duminica 31 Martie 2019, 00:23

CFR Cluj a invins cu 1-0 Astra, pe teren propriu.

Dupa meci, Dan Petrescu s-a declarat multumit de jocul echipei sale, insa nu e multumit 100% de lotul pe care il are in momentul actual.

Antrenorul CFR-ului a vorbit si despre starea lui George Tucudean si a dezvaluit ca atacantul va reveni, cel mai probabil, in returul play-off-ului.

"Orice victorie e importanta, nu conteaza scorul. 1-0 e si mai frumoasa, e mai greu de obtinut. Am jucat impotriva unei echipe care ne-a surprins in primele 20 de minute. Prima repriza, per total, Astra a fost peste noi, cred eu.

In a doua repriza, Moutinho a facut diferenta, a intrat bine.

Pe Cristi Bud voiam sa-l introduc in locul lui Djokovic, dar nu am mai facut schimbarile. Bud nu e pregatit sa joace 90 de minute, dar mai putin, cat voiam sa-l bag, cred ca se putea.

Pentru mine, personal, la meciul acesta a fost mai mare presiunea decat la meciul cu Viitorul, cand am luat

Presiunea o simt de cand am venit, pentru ca am venit la o echipa cu 5 victorii consecutive, e presiune! Le promisesem celor din China ca raman pana la final, am venit aici, trebuie sa lupt. Le-am spus jucatorilor ca eu m-am intors, dar nu intru eu pe teren, tot ei trebuie sa joace si sa castige cum au facut-o pana acum.

Mi-am propus sa incerc sa fac toate meciurile pe banca, pentru ca anul trecut am stat foarte mult in tribune.

Din punctul de vedere al lotului, echipa nu mai e asa de puternica. Anul trecut imi facusem lotul, acum avem si doua absente importante, Tucudean si Culio. Nu e usor pentru mine sa fac echipa pe care o vreau eu, dar cei care au jucat astazi au facut totul, am luat cele trei puncte.

Eu sper ca Tucudean sa joace din returul de play-off. Nu cred ca va fi apt pentru meciurile cu Steaua si Craiova, dar sper ca de la meciul cu Sepsi din retur sa fie apt. Asa mi-au spus si medicii.

Alibec e un jucator important, iar in meciul de campionat in care CFR a facut 1-1, Alibec a fost omul meciului.

Ionita nu e inca jucatorul pe care il vreau eu. Eu imi doresc sa reuseasca, are calitati bune. Asteptam mai multa implicare de la el, dar a jucat bine cele 45 de minute.

O sa urmaresc atent toate meciurile din campionat. Noi am batut, acum ne uitam la altii sa vedem ce fac", a spus Dan Petrescu la DigiSport.