Cea mai dură reacție după UTA - FCSB: "Până mor spun că nu a fost 11 metri! I-aș curăța pe ăia din camera VAR"

UTA Arad alexandru pantea Dumitru Dragomir FCSB szabolcs kovacs Superliga
Data publicarii: Marti 29 August 2023, 11:47
Data actualizarii: Marti 29 August 2023, 11:45
FCSB a pierdut meciul cu UTA, de la Arad, scor 1-2, în runda a șaptea din Liga 1. Pentru vicecampioana României a fost primul suferit în acest campionat.
FCSB a început bine și a deschis rapid scorul, prin Florinel Coman, după patru minute. UTA a egalat rapid grație lui Fabry, care a transformat un penalty controversat dictat de George Găman, pentru un presupus henț al lui Alexandru Pantea. Același Pantea a văzut al doilea galben în prelungirile primului act pentru un alt henț și a fost eliminat.

Dumitru Dragomir, după penalty-ul primit de UTA cu FCSB: "Până mor spun că n-a fost!"

În superioritate numerică, UTA a reușit golul victoriei în minutul 61, când Cooper l-a învins pe Târnovanu. În ultima jumătate de oră, FCSB i-a mai pierdut pe Vlad Chiricheș, accidentat, și pe Florinel Coman, care a văzut și el al doilea galben după un gest de neînțeles.
Penalty-ul primit de UTA în prima repriză a stârnit cele mai multe discuții. Multe voci susțin că Pantea nu a atins mingea cu mâna sau că balonul l-a lovit mai întâi în piept pe fundașul dreapta, astfel că nu ar fi trebuit dictat penalty.

De aceeași părere este și Dumitru Dragomir. Fostul președinte al LPF spune că George Găman nu trebuia să dicteze penalty și susține că principalul vinovat este Szabolcs Kovacs, arbitrul din camera VAR care l-a chemat la monitor pe central.

Dragomir nu exclude nici varianta lui Gigi Becali, potrivit căreia frații Kovacs, Istvan și Szabolcs, ar fi împotriva celor de la FCSB și vor să o ajute pe rivala CFR Cluj.

"Până mor spun că nu a fost 11 metri. Se ia după umbra din spate? Asta e o șmecherie ce nu s-a pomenit. Pot să fac eu pe telefon chestiile astea. Nu-l lovește în mână! N-a fost penalty nicidecum. Mie Găman mi s-a părut arbitru bun, dar uite că a comis-o. L-au încurcat ăia din camera VAR. Eu i-aș curăța pe cei din camera VAR. Dacă eram la Ligă, îi spulberam. Pe toți care au fost în cabina VAR pentru că au strigat la Găman că e penalty, l-au indus în eroare.

Eu cred orice. Am dreptul să cred orice. Ambii frați (n.r - Istvan și Szabolcs Kovacs) au influență mare. Au putere de distrugere dacă vor. Lucrează la indirecte de te omoară. Și dacă nu sunt implicat direcți pot face atât de mult rău încât să nu-l ducă Gigi. Eu îl cred pe Gigi, ăștia nu sunt proși și te curăță, te pun la zid", a spus Dumitru Dragomir, la Fanatik.

Pentru FCSB a fost primul eșec din acest sezon de Liga 1. Vicecampioana rămâne totuși pe primul loc, cu 15 puncte, la o lungime în fața Universității Craiova, care are și un meci în plus.

În runda următoare, FCSB va primi chiar vizita Universității Craiova, sâmbătă, de la ora 21:45.