Verdictul specialistului după penalty-ul primit de UTA Arad cu FCSB

Superliga
Data publicarii: Luni 28 August 2023, 23:59
Data actualizarii: Marti 29 August 2023, 00:40

FCSB a pierdut meciul cu UTA, de la Arad, scor 1-2, în runda a șaptea din Liga 1. Pentru vicecampioana României a fost primul eșec suferit în acest campionat.

FCSB a început bine și a deschis rapid scorul, prin Florinel Coman, după patru minute. UTA a egalat rapid grație lui Fabry, care a transformat un penalty controversat dictat de George Găman, pentru un presupus henț al lui Alexandru Pantea. Același Pantea a văzut al doilea galben în prelungirile primului act și a fost eliminat.

În superioritate numerică, UTA a reușit golul victoriei în minutul 61, când Cooper l-a învins pe Târnovanu. În ultima jumătate de oră, FCSB i-a mai pierdut pe Vlad Chiricheș, accidentat, și pe Florinel Coman, care a văzut și el al doilea galben după un gest de neînțeles.

Fostul arbitru Constantin Zotta a comentat cea mai controversată fază a meciului - penalty-ul dictat de centralul George Găman pentru UTA Arad, după ce a fost chemat de Szabolcs Kovacs la monitorul VAR. Zotta spune că hențul lui Pantea nu a fost clar, iar arbitrul ar fi trebuit să acorde penalty doar dacă dacă era 100% convins.

"Arbitrul trebuie să vadă 100% că este henț. Eu pot să spun un singur lucru. Nu pot să spun după faza asta că mingea se duce direct în mână. Eu nu pot să spun după faza asta că e un penalty clar, că mingea s-ar duce direct în mâna lui Pantea.", a spus Constantin Zotta, la Orange Sport.

Pentru FCSB a fost primul eșec din acest sezon de Liga 1. Vicecampioana rămâne totuși pe primul loc, cu 15 puncte, la o lungime în fața Universității Craiova, care are și un meci în plus.

În runda următoare, FCSB va primi chiar vizita Universității Craiova, sâmbătă, de la ora 21:45.