FOTO FCSB - CFR Cluj  1-0 | Vicecampioana câștigă primul meci disputat în Ghencea, după o pauză de zece ani

FCSB Andrea Mandorlini CFR Cluj Ghencea Steaua Superliga
Data publicarii: Duminica 06 August 2023, 21:30
Data actualizarii: Duminica 06 August 2023, 23:36

FCSB a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia CFR Cluj, într-un meci din etapa a patra a Superligii.

FCSB - CFR Cluj 1-0

La revenirea pe stadionul Ghencea, după opt ani de pauză, FCSB a avut posesia în prima repriză a meciului cu echipa lui Mandorlini, CFR Cluj, dar cea mai mare ocazie a unei prime părţi animate au ratat-o clujenii, la bara lui Muhar, din minutul 19. Gazdele au replicat prin şuturile de la distanţă ale lui Şut şi Pantea, dar scorul pauzei a fost 0-0.

În partea secundă, în minutul 64, la un duel Cvek-Compagno desfăşurat în careul oaspeţilor, jucătorul bucureştenilor a căzut şi arbitrul Marcel Bîrsan a dictat penalti. Analiza VAR a confirmat decizia arbitrului şi Compagno a transformat lovitura de pedeapsă, deschizând scorul.

După gol FCSB a mai avut o ocazie la şutul lui Octavian Popescu, din minutul 74, dar cele două echipe nu au mai reuşit să marcheze şi FCSB a bifat a patra victorie din patru meciuri în Superligă. Echipa lui Elias Charalambous este lider în clasament, cu 12 puncte. CFR Cluj ocupă poziţia a patra, cu 7 puncte.

FINAL

Min. 90+1: Ocazie importantă pentru FCSB! Florinel Coman scapă spre poarta lui Sava, însă portarul CFR-ului anticipează foarte bine și intervine perfect în fața jucătorului vicecampioanei.

Min. 74: Ocazie pentru FCSB! Tavi Popescu ajunge în situație foarte bună de a marca, singur, în careul de 16 metri, șutează din întoarcere, însă nu reușește să trimită balonul pe poartă.

Min. 65: GOOOL FCSB! Andrea Compagno execută perfect lovitura de la 11 metri și duce pe vicecampioni la conducerea meciului.

Min. 64: Penalty pentru FCSB! Cvek îl busculează din spate pe Compagno, în careul de 16 metri, iar „centralul” Bîrsan dictează lovitură de la 11 metri.

Min. 62: Ocazie pentru CFR Cluj! Dawa atinge involuntar mingea cu mâna în careu, după o centrare venită din flancul stâng, însă arbitrul partidei a lăsat jocul să continue. Ardelenii au cerut lovitură de la 11 metri.

Min. 57: Ocazie pentru FCSB! Florinel Coman ține bine de minge într-un duel cu un jucător la CFR-ului, apoi își pregătește balonul și șutează de la 25 de metri, însă mingea trece puțin pe lângă poarta lui Sava.

Min. 50: Ocazie pentru CFR Cluj! După un schimb scurt de pase cu Bărligea, Yeboah se lansează spre poarta lui Târnovanu și șutează din colțul careului de 16 metri, însă trimite pe lângă poartă.

Min. 47: Ocazie pentru FCSB! Olaru execută o lovitură liber, iar Djokovic reia cu capul spre poarta lui Sava, însă mingea este blocată de un jucător al oaspeților.

Min. 46: Start în reprizasecundă!

PAUZĂ

Min. 44: Ocazie pentru CFR Cluj! Camora execută o lovitură liberă, trimițând până la Yeboah, care recentrează cu capul până la Bărligea, care însă nu reușește să-i ia fața lui Pantea, iar mingea trece pe lângă poartă și iese în afara terenului.

Min. 31: Ocazie pentru FCSB! Florinel Coman îl vede foarte bine pe Pantea care avansa din flancul drept spre centru și îi pasează. Fundașul dreapta avansează câțiva metri cu mingea la picior, apoi șutează în forță din afara careului de 16 metri, însă mingea trece peste poartă.

Min. 24: Ocazie importantă pentru CFR Cluj! Chiricheș greșește și trimite direct la Bîrligea, în marginea careului de 16 metri, însă Dawa intervine salvator și blochează șutul jucătorului echipei din Gruia.

Min. 20: Ocazie importantă pentru CFR Cluj! Yeboah l-a întins serios pe Târnovanu cu un șut din marginea careului de 16 metri, mingea a sărit la Muhar, care a trimis în bară

Min. 18: Ocazie pentru FCSB! După o lansare în adâncime, portarul Sava iese din careul de 16 metri și respinge balonul cu capul, însă mingea sare până la Tavi Popescu, care își încearcă norocul de la 45 de metri, însă trimite mult pe lângă poartă.

Min. 9: Accidentare la FCSB! Pantea rămâne pe gazon după ce s-a izbit puternic de bară în încercarea de a respinge un balon venit după o fază fixă a CFR-ului. Din fericire pentru fundașul dreapta al FCSB, accidentarea nu a fost una gravă, putând să continue meciul după ce a primit îngrijiri medicale.

Min. 7: CFR Cluj are primul atac pozițional de la începerea meciului.

Min. 4: Ocazie pentru FCSB! Florinel Coman trimite o centrare înșelătoare în fața porții, însă portarul Sava se redresează rapid și respinge balonul.

Min. 3: Ocazie pentru FCSB! Florinel Coman pătrunde în careu prin partea stângă și șutează la colțul scurt, însă Sava respinge balonul.

Min. 2: Emoții pentru FCSB! Florinel Coman rămâne pe gazon după un duel cu Lovro Cvek. Croatul a căzut pe jucătorul vicecampioanei, însă fără să aibă intenția de a-l faulta.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start

• FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Chiricheș, Radunovic - Olaru, Ad. Șut, Djokovic - Cordea, Oct. Popescu, Fl. Coman; Rezerve: A. Vlad - Panțîru, Haruț, Compagno, Lixandru, Edjouma, V. Gheorghe, Ov. Popescu, Radaslavescu; Antrenor: Elias Charalambous.
  • CFR Cluj: R. Sava - Cr. Manea, Kresic, Ajeti, Morgan, Camora - Muhar, Tachtsidis, Cvek - Yeboah, Bîrligea; Rezerve: Hindrich, Mogoș, R. Filip, Gneba, Avounou, C. Deac, Krasniqi, Otele, Jefte; Antrenor: Andrea Mandorlini.

știre inițială

FCSB - CFR Cluj, meci din etapa a patra a Superligii, se joacă în Ghencea, LIVE TEXT de la ora 21:30 pe Sport.ro.

Vicecampioana a reușit să obțină dreptul de a juca în Ghencea, stadionul istoric al Stelei, dar cu prețul unor condiții draconice, inclusiv aceea de a nu mai susține că este continuatoarea echipei istorice a armatei.

Roş-albaştrii au un start perfect de campionat, cu trei victorii şi șapte goluri marcate, și au anunțat sold-out în Ghencea!

Ultima victorie a lui CFR Cluj cu FCSB, un 1-0 în deplasare în decembrie anul trecut

Privind strict continuitatea sportivă, cele două s-au mai întâlnit de 70 de ori în principala competiţie internă, de 26 de ori s-au impus bucureştenii, de 19 ori au câştigat clujenii, iar alte 25 de partide s-au terminat la egalitate, scrie LPF.

Pe 15 decembrie 2022, FCSB - CFR 0-1 a fost singurul succes reuşit de ardeleni în precedentele șapte dueluri pe prima scenă, în rest au fost patru victorii ale FCSB (inclusiv ultima dispută directă, cea din 14 mai 2023, FCSB - CFR 1-0) şi două rezultate de egalitate.

Pentru tehnicianul italian Andrea Mandorlini, partida din această rundă va fi a doua pe care o va disputa împotriva grupării bucureştene, precedenta având loc pe 28 februarie 2010, CFR Cluj - FCSB 1-1.