EXCLUSIV Ce îi lipsește echipei lui Becali: ”Nu mai este un campionat atractiv. Au nevoie de asta”

Gigi Becali Andrei Cristea FCSB Superliga Gigi Becali
Data publicarii: Miercuri 16 Martie 2022, 18:20
Data actualizarii: Miercuri 16 Martie 2022, 18:26

FCSB este la șapte puncte distanță de liderul CFR Cluj, chiar dacă majoritatea vocilor importante din fotbalul românesc îi laudă pe jucătorii lui Toni Petrea, pe care Gigi Becali vrea să încaseze sume enorme.

Andrei Cristea (37 de ani), recent retras din activitate, a vorbit în termeni laudativi despre jucătorii de la FCSB și spune că aceștia au nevoie în cupele europene pentru a confirma.

Andrei Cristea știe de ce au nevoie jucătorii de la FCSB: ”Nu mai este un campionat foarte atractiv”

„Să știți că în ultimul timp, având foarte mult timp la dispoziție, am văzut meciurile din Liga 1, Steaua (n.r. - FCSB), Dinamo. Am văzut la Steaua (n.r. - FCSB) multă calitate, dar pentru a confirma au nevoie și de meciuri în cupele europene.

Campionatul românesc nu mai este un campionat foarte atractiv pentru unele echipe. Jucătorii de la Steaua (n.r. - FCSB) au nevoie de meciuri importante în cupele europene”, a spus Andrei Cristea, la emisiunea Ora Exactă în Sport.

Sezonul 2017-2018 a fost ultimul în care FCSB a participat în grupele unei competiții europene. Cu Nicolae Dică antrenor, vicecampioana se califica în primăvara europeană după ce a prins o grupă cu Viktoria Plzen, Lugano și Hapoel Beer Sheva.

În șaisprezecimile Europa League, FCSB a dat peste Lazio, pe care a învins-o cu 1-0 în tur. Italienii au câștigat categoric returul de pe Olimpico, scor 5-1, iar vicecampioana a fost, atunci, eliminată.

La șapte puncte în spatele liderului CFR Cluj, FCSB speră să producă surpriza sau să-și asigure măcar locul doi, care va permite prezența în preliminariile Conference League.