VIDEO Ce FeRicire! CFR a cucerit al doilea titlu din istorie! Deac, EROU!

Data publicarii: Sambata 15 Mai 2010, 20:50
Data actualizarii: Sambata 15 Mai 2010, 21:09

CFR Cluj a castigat al doilea titlu din istoria clubului. Nebunia s-a declansat la Cluj, dupa victoria cu 2-1 de pe teren propriu cu International Curtea de Arges. Deac a fost eroul echipei lui Mandorlini, prin golul sau salvator marcat cu 15 minute inainte de final!

CFR Cluj a inceput timid meciul decisiv cu International Curtea de Arges, iar Apostu putea da lovitura inca din start. N-a facut-o insa iar oamenii lui Mandorlini si-au revenit si au trecut la atac. Peralta a avut sansa unei lovituri de cap, dar a trimis slab. Tot el avea sa-l gaseasca perfect pe Bud in careul argesenilor in minutul 33, iar acesta a trimis mingea in plasa. Au urmat mai multe ocazii de gol ale oamenilor lui Mandorlini, dar acestea au fost razbunate de Apostu, care a dat lovitura in minutul 66 cu o lovitura perfecta de cap. Deac a adus fericirea in Gruia in minutul 75, cand l-a executat cu sange rece pe Popa.

Cu o etapa inaintea incheierii campionatului, CFR Cluj a acumulat 66 de puncte. A doua clasata in Liga I, Unirea Urziceni, care are 60 de puncte si un meci mai putin disputat, poate cel mult egala la puncte formatia clujeana, dar si in aceasta situatie CFR devine campioana datorita rezultatelor directe cu echipa ialomiteana: scoruri 2-0 si 1-0.

CFR Cluj obtine, astfel, al doilea titlu de campioana a Romaniei din istorie, dupa cel cucerit la sfarsitul sezonului 2007/2008, sub conducerea tehnica a lui Ioan Andone. In palmaresul clujenilor mai figureaza doua Cupe ale Romaniei, in 2008 si 2009 si Supercupa Romaniei in 2009. CFR Cluj este calificata si in acest an in finala Cupei Romaniei, urmand sa-si dispute trofeul, la 26 mai, cu FC Vaslui.

CFR Cluj a inceput campionatul avandu-l ca antrenor pe portughezul Antonio Conceicao, dar acesta a fost inlocuit, la 12 noiembrie 2009, dupa 13 etape, de italianul Andrea Mandorlini.

Pentru CFR Cluj au marcat Bud '32 si Deac '75, in timp ce pentru International Curtea de Arges a inscris Apostu '67.

1-0: in minutul 32, Peralta a trimis o pasa printre fundasii argeseni, Vieira a ratat interceptia, Bud a receptionat balonul aproape de careul mic al oaspetilor si a sutat peste portarul Marius Popa.

1-1: in minutul 67, Matei a centrat in careul gazdelor, Bogdan Apostu reusind sa marcheze printr-o lovitura de cap.

2-1: in minutul 75, Deac a reusit sa marcheze pentru CFR Cluj dupa o preluare pe piept in careul oaspetilor si un sut care a intrat in plasa dupa ce a lovit si bara portii lui Popa.

Din minutul 82 al meciului, mijlocasul portughez al echipei CFR Cluj, Dani, a fost eliminat de arbitrul Teodor Craciunescu dupa un fault asupra lui Radut.

CFR: 1. Nuno Claro - 2. Tony , 6. Muresan, 3. Cabrera, 66. Edimar - 8. Peralta, 31. Dani, 19. Culio (16. Bottone '66) - 77. Deac, 9. Traore (11. De Zerbi '46), 85. Bud (5. Y. Kone '79) . Antrenor: Andrea Mandorlini.

International Curtea de Arges: 12. M. Popa - 15. Matei, 3. Viera, 21. Chiriches, 24. Frasineanu - 2. Bacila, 23. Fl. Popa, 14. Voiculet (11. Stoianov 89), 5. E. Kone - 7. Radut, 9. Apostu (30. Stan '86) . Antrenor: Ionut Badea.

Cartonase galbene: Culio '35, Deac '65, Tony '82 / Bacila '51, Vieira '70, M. Popa '77, Apostu 82.
Arbitri: Teodor Craciunescu - Aurel Onita, Florin Stanescu - Florin Marcu
Observator: Alexandru Crisan

La meci au fost prezenti aproximativ 22.000 de spectatori, echipa oaspete fiind sustinuta de 15 fani.