Ce echipe s-au calificat până acum în sferturile Cupei României

Cupa Romaniei Etapa 3 Superliga
Data publicarii: Miercuri 06 Decembrie 2023, 21:07
Data actualizarii: Miercuri 06 Decembrie 2023, 21:07

'U' Cluj a făcut show cu FC Botoșani în ultima etapă a grupelor Cupei României.

Ardelenii au învins cu 4-0 în deplasare și au obținut calificarea în sferturile Cupei României. Universitatea Craiova și FC Voluntari sunt celelalte două echipe care și-au obținut avansarea până acum în următoarea fază a competiției.

• Zalău - FC Bihor 2-1
  • Alexandria - CSA Steaua 2-3
  • FC Botoșani - 'U' Cluj 0-4
  • Rapid București - CFR Cluj 0-0

În urma partidelor de miercuri, 6 decembrie, 'U' Cluj și CFR Cluj au obținut calificarea în sferturile Cupei României, după ce au reușit să se claseze pe primele două poziții în Grupa B a Cupei României.

'U' Cluj a încheiat pe prima poziție în grupă cu șapte puncte, în timp ce CFR Cluj, la egalitate cu Rapid București (5p), dar cu mai multe goluri date în cupă decât giuleștenii, s-a situat pe a doua poziție.

3. Rapid București - 5p

4. CSA Steaua - 4p

5. Alexandria - 3p

6. FC Botoșani - 0p

Moldovenii rămân fără victorie și în grupele Cupei României, după ce în campionat nu au reușit să-și treacă în cont niciun rezultat pozitiv, după 18 etape desfășurate până în clipa actuală.