Cupa României | Rapid, eliminată din competiție! U Cluj și CFR Cluj merg mai departe. Rezultatele Grupei B

Rapid CFR Cluj csa steaua CSM Alexandria U Cluj Cupa Romaniei
Data publicarii: Miercuri 06 Decembrie 2023, 19:55
Data actualizarii: Miercuri 06 Decembrie 2023, 21:06

Fosta competiție KO își încheie faza grupelor, unde fiecare echipă joacă inexplicabil 3 meciuri într-o grupă de 6.

Rapid - CFR Cluj 0-0

FINAL

Min. 69: Ocazie pentru Rapid! De pe partea stângă, Papeau centrează în centru careului, la Funsho, acesta șutează, însă Sava are o intervenție providențială.

Min. 46: Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 39: Ocazie pentru CFR Cluj! Matei Ilie șutează în forță din interiorul careului, după o lovitură de la colț, însă mingea trece puțin pe lângă poarta lui Moldovan.

Min. 24: Ocazei importantă pentru Rapid! Borja Valle este găsit excelent în interiorul careului de 16 metri, însă șutul său este respins de Sava. Balonul sare la Papeau, însă și acesta este blocat de un jucător al ardelenilor.

Min. 1: A început partida!

FC Botoșani – Universitatea Cluj 0-4

FINAL

Min. 78: GOOOL U Cluj! Vali Gheorghe ia o fază pe cont propriu și pătrunde în careu  de 16 metri, apoi pasează  pentru Fossati, care marchează.

Min. 61: GOOOL U Cluj! Vătăjelu a centrat pentru Șeroni, care a dat pe lângă minge, balonul a sărit la Ianis Stoica, iar acesta a marcat pentru 3-0.

PAUZĂ

Min. 35: GOOOL U Cluj! Silaghi obține o lovitură de la 11 metri, iar Manu o transformă fără emoții.

Min. 5: GOOOL U Cluj! Simion recuperează un balon, avansează în flancul drept, apoi pasează în centru pentru Ianis Stoica, iar acesta a pus „latul” și l-a învins pe Ureche.

CSM Alexandria – CSA Steaua 2-3

Au marcat: David Maftei 47', Tsvetelin Chunchukov 59', 86' și Petre Simon 88', 90+2'.

Rapid - CFR Cluj, echipele de start

Rapid: Moldovan - Braun, Săpunaru, Iacob, Borza - Kait, Oaidă, Funsho - Borja Valle, Soni, Papeau; Rezerve: Drăghia, Dr.Grigore, Onea, Albu, Ioniță, Cîrjan, Pănoiu, El Sawy, Tsoumou; Antrenor: Cristiano Bergodi.

CFR Cluj: Sava - Mogoș, Kresic, M.Ilie, Camora - Tachisidis, Muhar, Avounou - Deac, Bîrligea, Krasniqi; Rezerve: Hindrich, Juricic, Muhar, R. Filip, L.Mihai, Guigui, Cvek, Boben, Fică; Antrenor: Andrea Mandorlini.

Arbitru: Barbu Marian (Braşov), A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Slabu Stelian (Braşov), VAR: Petrescu Radu (Bucureşti), AVAR: Artene Ovidiu (Vaslui)

Etapa finală din grupele Cupei României 2023-2024 se joacă în aceste zile, calificatele urmând să ajungă direct în sferturile de finală.

Fosta competiție KO își încheie faza grupelor, acolo unde fiecare echipă joacă doar 3 meciuri într-o grupă de 6, conform noului sistem.

Derby-ul zilei de miercuri este Rapid - CFR Cluj, din Grupa B, care se joacă de la ora 19:00.

Celelalte meciuri sunt, tot de la ora 19:00 din Grupa B, FC Botoșani – Universitatea Cluj și CSM Alexandria – CSA Steaua, plus SCM Zalău – FC Bihor Oradea de la 14:00, derby-ul echipelor din Liga 3 din Grupa C a lui Dinamo și FCSB.

Programul ultimelor meciuri din faza grupelor Cupei

GRUPA B

FC Rapid 1923 – CFR Cluj (6 decembrie, 19:00)

FC Botoșani – Universitatea Cluj (6 decembrie, 19:00)

CSM Alexandria – CSA Steaua (6 decembrie, 19:00)

GRUPA C

SCM Zalău – FC Bihor Oradea (6 decembrie, 14:00)

FCU 1948 Craiova – FCSB (7 decembrie, 20:45)

Dinamo – Oțelul Galați (7 decembrie, 20:45)

GRUPA A

ACS Petrolul 52 – Sepsi OSK (7 decembrie, 17:00)

Chindia Târgoviște – Hermannstadt (7 decembrie, 17:00)

Progresul Pecica – Corvinul 1921 Hunedoara (7 decembrie, 17:00)

Universitatea Craiova – Farul Constanța 4-0

(Koljic 45+1, Baiaram 52, Kurtic 54, A. Trică 86)

Cum se joacă sferturile de finală

Primele două echipe clasate în fiecare grupă în parte se califică în faza sferturilor de finală, urmând a disputa următoarele meciuri conform schemei de mai jos, cu mențiunea că echipele câștigătoare ale grupelor vor disputa meciurile pe teren propriu.

De asemenea, în semifinale, câștigătoarele sferturilor de finală 1 și 3 vor fi gazde.