VIDEO Ce a transmis Louis Munteanu înainte de Farul - FCSB

Data publicarii: Sambata 16 Septembrie 2023, 14:06
Data actualizarii: Sambata 16 Septembrie 2023, 14:53

Farul Constanța va primi vizita FCSB-ului sâmbătă seară, de la ora 21:45.

În ultima confruntare dintre cele două cluburi, Louis Munteanu a reușit să marcheze golul victoriei și să o ajute pe Farul să cucerească titlul, după 3-2 la Ovidiu, în mai 2023.

Ce a transmis Louis Munteanu înainte de Farul - FCSB

Louis Munteanu a explicat că Farul va lupta pentru cele trei punce și că are mare nevoie de o victorie. De asemenea, atacantul constănțenilor a subliniat că și-ar dori să marcheze din nou împotriva roș-albaștrilor.

„Un meci greu. Au început bine campionatul. Noi avem nevoie de o victorie și mergem după cele trei puncte. Sper că și mâine să marchez. De ce să fie presiune? E un meci normal. Luptăm pentru cele trei puncte și avem mare nevoie de ele.

Trebuie să facem un meci bun și cu siguranță vom face un meci bun. Vom fi alături de fani.

Din păcate am pierdut (n.r. la tineret). Zic eu că am jucat foarte bine 60 de minute și după ne-au întors. Sperăm că la meciurile viitoare să câștigăm”, a spus Louis Munteanu la conferința de presă premergătoare.

Cum arată ultimele cinci confruntări dintre FCSB și Farul Constanța

Ultimul duel dintre FCSB și Farul Constanța s-a întâmplat în play-off-ul sezonului trecut. Pe 21 mai, dobrogenii i-au învins pe roș-albaștri cu 3-2 și au reușit să câștige campionatul. Atunci, formația dirijată de Elias Charalambous reușea să intre perfect în meci și să conducă cu 2-0, dar ambiția elevilor lui Gică Hagi a fost dovedită în repriza secundă, când au întors soarta partidei.

• 17 mai 2023: FCSB - Farul Constanța 2-1
  • 29 ianuarie 2023: FCSB - Farul Constanța 2-3
  • 31 august 2022: Farul Constanța - FCSB 3-1
  • 25 aprilie 2022: Farul Consanța - FCSB 0-4

După șapte meciuri disputate în primul eșalon al României, FCSB se situează pe primul loc cu 18 puncte. În consecință, trupa cipriotului Elias Charalambous a înregistrat șase victorii și un singur rezultat negativ, până acum.

De cealaltă parte, gruparea lui Gheorghe Hagi a obținut doar nouă puncte după șapte runde. Campioana en-titre a reușit să-și treacă în cont, în acest start de sezon al Superligii României, trei victorii și patru înfrângeri.