Ce a spus Andrea Mandorlini despre cel mai tare transfer realizat de CFR Cluj, Yevgen Konoplyanka

Data publicarii: Luni 31 Iulie 2023, 08:33
Data actualizarii: Luni 31 Iulie 2023, 08:32
Yevgen Konoplyanka (33 de ani) a fost anunțat oficial de CFR Cluj marți, 25 iulie, la prânz.

Acum cotat la 500.000 de euro, potrivit Transfemarkt, Yevgen Konoplyanka a evoluat în perioada 2015 - 2019 pentru Sevilla și FC Schalke. În vârful carierei, ucraineanul a fost evaluat de site-urile de specialitate la 25 milioane de euro

În ultimul meci de campionat, CFR Cluj a remizat cu Universitatea Craiova într-o confruntare pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia, din etapa a treia din startul noului sezon al Superligii.

După meci, Andrea Mandorlini a vorbit printre altele și despre Yevgen Konoplyanka, remarcând faptul că ucraineanul a început să se antreneze cu echipa și că se va afla în lot pentru jocul cu Adana Demirspor din preliminariile Conference League.

„Konoplyanka se antrenează cu noi, va fi în lot. Ne gândim la meicul cu Adana, la cel cu Steaua (n.r. FCSB), va fi o săptămână dificilă pentru noi. Va fi un infern în Turcia, e foarte cald. Vedem de mâine ce va fi, vom începe să pregătim meciul”, a spus Andrea Mandorlini.

CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-1

Alexandru Crețu a deschis scorul în minutul 10, în urma assist-ului provenit de la Alexandru Mitriță. Emmanuel Yeboah a restabilit egalitatea în minutul 39, iar tabela a rămas nemodificată până la finalul celor 90 de minute.

Pentru CFR Cluj urmează meciul de joi, 3 august, de la ora 21:00 cu Adana Demirspor, în al doilea tur preliminar din UEFA Europa Conference League. Ardelenii vor evolua în deplasare. În manșa tur, fosta campioană a României a câștigat cu 1-0.

De cealaltă parte, formația dirijată de Laurențiu Reghecampf se va întâlni cu FC Hermannstadt vineri, 4 august, de la ora 21:30, pe stadionul „Ion Oblemenco” din Craiova. Meciul va fi LIVE TEXT pe www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.