Farul Constanta - Poli Iasi Enes Sali Florin Raducioiu Gica Hagi Superliga Superliga Florin Răducioiu
Data publicarii: Luni 31 Iulie 2023, 08:18
Data actualizarii: Luni 31 Iulie 2023, 08:17

Poli Iași a învins-o în deplasare pe Farul Constanța cu 3-1.

Campioana României nu a putut să se impună pe teren propriu cu Poli Iași, proaspăt promovată în primul eșalon al României, și a pierdut, în consecință, trei puncte importante în startul noului sezon.

Gică Hagi, antrenorul constănțenilor, l-a titularizat pe Enes Sali, care a reușit să mișcoreze diferența în minutul 45. Dar fotbalistul a fost înlocuit la pauză de Valentin Dumitrache.

Florin Răducioiu l-a pus la punct pe Enes Sali și a precizat că nu e jucător care să evolueze încă din startul unui meci, ci să intre pe parcursul partidei.

„M-am uitat la Sali, nu e jucător de 90 de minute. Este un jucător care poate intra pe parcursul partidei. Poate da viteză şi dă naştere anumitor pericole, dar nu poate juca 90 de minute. Rămâne un jucător interesant, dar este un jucător mai mult de banca de rezerve.

Era o şansă pentru el în seara asta, la fel şi pentru Carnat”, a spus Florin Răducioiu, potrivit PrimaSport.

Farul Constanța - Poli Iași 1-3

Luis Phelipe a deschis scorul în minutul 11, iar Vojtus a dus scorul la 2-0 în minutul 37. Enes Sali a micșorat diferența în minutul 45, înainte de pauză.

Ieșenii au revenit la două goluri diferență în minutul 51. Luis Phelipe a realizat „dubla”, iar tabela de marcaj a rămas nemodificată până la finalul celor 90 de minute.

Echipele de start!

• Farul Constanța: Buzbuchi - Sîrbu, Boli, Queiros, Vianna - Artean, N. Popescu, Vînă - Mateus, Carnat, Sali

Rezerve: Aioani, M.Popescu, Dussaut, Grameni, Basson, Dumitrache, Grosu, Andronache, Benchaib

Antrenor: Gică Hagi

• Poli Iași: Ailenei - Martac, Tincu, Katanec, Stefanovici - Jatoba, Roman, Garobbio, Figueiredo - Gheorghiță, Vojtus

Rezerve: Celeadnic, Vașvari, Itu, Harrison, Hrib, Militaru, Dumitru, Hlistei, Ciobanu

Antrenor: Leo Grozavu