Ce a remarcat Viorel Moldovan după FCSB - Farul 2-1

fcsb - farul Viorel Moldovan Superliga Viorel Moldovan
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 18 Aprilie 2023, 10:23
Data actualizarii: Marti 18 Aprilie 2023, 11:01

Fostul mare atacant al naționalei a subliniat câteva idei după derby-ul la care au asistat 28.000 de spectatori.

Fost atacant la Dinamo, Viorel Moldovan a vorbit despre partida în care FCSB a reușit să contracareze jocul combinativ al echipei lui Gică Hagi. A fost un meci alert, fără momente moarte, iar FCSB păstrează șanse la titlu după rezultatul de pe Arena Națională.

Moldovan a tras concluziile la Prima Sport.

• Viorel Moldovan

”Să înceapă dansul în trei! E exact ceea ce ne-am dorit înaintea acestui joc, ca acest campionat să devină mai palpitant în play-off. Este foarte echilibrat acum, FCSB câştigă trei puncte importante, după un joc interesant propus. Un meci cu un ritm elevat, cu două echipe preocupate să joace fotbal. Au încercat pe partea ofensivă să producă ocazii la porţi.

În schimb, o primă repriză care a fost mai echilibrată, dar FCSB a făcut diferenţa prin Compagno”, a spus Viorel Moldovan, potrivit Prima Sport.

FCSB - Farul Constanța 2-1

În urma unui start în forță al echipei de la malul mării, „roș-albaștrii” au fost cei care au dat lovitura pe tabela de marcaj, în cele din urmă. Andrea Compagno (35') a fructificat o lovitură de la 11 metri, după ce Istvan Kovacs a fost chemat la monitor și a luat decizia de a oferi celor de la FCSB un penalty.

• Denis Alibec, atacantul echipei Farul, a recunoscut că formaţia sa a evoluat slab luni seara, în înfrângerea suferită la Bucureşti, cu FCSB. El speră că Farul poate deveni campioană la finalul sezonului.

În repriza secundă, Florinel Coman (47') a luat o acțiune în propriile mâini și l-a învins pe Aioani fără nicio problemă. Winger-ul formației dirijate de Elias Charalambous a dus, astfel, scorul la 2-0, dar Farul Constanța a dat semne de revenire și a redus din diferență, prin Enes Sali (52').

Tabela a rămas nemodificată până la fluierul de final al centralului Istvan Kovacs, iar FCSB a reușit să o învingă pe Farul Constanța pentru prima dată în această stagiune, după ce Gică Hagi a reușit să-i bată pe „roș-albaștri” în ambele partide din sezonul regulat al primului eșalon al României.