Ce a mai avut de zis Elias Charalambous după Farul - FCSB 3-2

Elias Charalambous farul FCSB Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 21 Mai 2023, 23:27
Data actualizarii: Luni 22 Mai 2023, 12:40

Farul e noua campioană a României după 3-2 cu FCSB în penultima etapă a Superligii.

Antrenorul de la FCSB și-a exprimat regretul că echipa sa a primit gol chiar înainte de pauză după ce Adrian Șut și Andrea Comapgno reușiseră să marcheze la Ovidiu.

"Am jucat multe mingi lungi, adversarul a fost mai bun. Nu am fost cei care trebuia să fim în cel mai important meci al sezonului. Pe de altă parte, dacă mă uit la ultimele meciuri ale echipei nu pot spune nimic rău despre jucători.

Am fost foarte aproape să luptăm până la ultima etapă, dar nu am arătat ce trebuia să arătăm azi. Farul a fost mai bună în repriza a doua, a meritat victoria. A fost important golul marcat de Farul înaintea pauzei - pentru noi a picat foarte prost. Îi felicit pe cei de la Farul și pe antrenor.

În repriza a doua n-am jucat bine - era cel mai important meci al nostru dar nu l-am abordat bine. Îmi pare rău pentru suporteri că au venit aici și am pierdut - vreau să le cer scuze", a declarat Elias Charalambous.

Farul Constanţa a învins duminică seara pe FCSB cu 3-2, după un meci în care gazdele ai revenit de la 0-2, şi echipa lui Gheorghe Hagi este noua campioană a României. Cu o etapă înainte de finalul play-off-ului, Farul are 50 de puncte, în timp ce FCSB, locul doi, are 46.

FARUL: Aioani – Kiki (Sîrbu 67), Larie, Artean, Borza (V. Morar 77) - T. Băluţă, Nedelcu (K. Boli 66), Grameni (Casap 56) - Ad. Mazilu (Enes Sali 56), L. Munteanu, Mateus Barbosa. ANTRENOR: Gică Hagi

FCSB: Târnovanu - Sorescu, Dawa, Tamm (I. Cristea 46), Radunovic - Ov. Popescu (Miculescu 80), Ad. Şut, Olaru - Oct. Popescu (Cordea 46), Compagno, Fl. Coman (Omrani 90). ANTRENOR: Elias Charalambous

Cartonaşe galbene: Nedelcu 61, Băluţă 88, Sîrbu 88 / Tamm 30

Arbitri: Radu Petrescu – Mircea Mihail Grigoriu, Mihai Marius Marica – Marian Barbu

Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan – Marius Badea

Observator: Augustus Constantin