Gică Popescu a reacționat imediat după ce Farul a devenit campioană. Ce a simțit la 0-2

farul - fcsb Gica Popescu Superliga "A fost primul pas dintr-un drum lung". Mesajul emoționant transmis de Gică Popescu pentru fiul său la debutul în Liga 1
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 21 Mai 2023, 23:02
Data actualizarii: Luni 22 Mai 2023, 12:41

Farul - FCSB 3-2 | Echipa lui Gheorghe Hagi a devenit campioana României cu o etapă înainte de finalul campionatului.

Farul Constanţa a învins duminică seara pe FCSB cu 3-2, după un meci în care gazdele ai revenit de la 0-2, şi echipa lui Gheorghe Hagi este noua campioană a României. Cu o etapă înainte de finalul play-off-ului, Farul are 50 de puncte, în timp ce FCSB, locul doi, are 46.

"Am revenit senzațional contra uneia dintre cele mai bune echipe din Liga 1, am condus 33 de etape din acest campionat. E o victorie senzațională, jucătorii au fost incredibili, publicul senzațional.

Dacă am fi câștigat cu lejeritate, nu ar mai fi fost așa spectaciulos. Au fost cele mai bune meciuri în play-off.

Dezamăgire am simțit în startul partidei, a fost foarte important golul marcat înainte de pauză. Urmează petrecere, mai urmează un meci pe care îl vom trata cu respect", a declarat Gică Popescu, la finalul meciului.

Farul Constanța - FCSB 3-2

FCSB a început în forță partida de la Ovidiu. Adrian Șut a deschis scorul în minutul opt cu o execuție de excepție, iar Andrea Compagno a majorat diferența în minutul 17.

Mateus a redus din diferență în minutul 42, iar la pauză, FCSB era deasupra Farului Constanța în clasament.

În partea secundă, însă echipa de la nivelul mării a intrat cum nu se putea mai bine în joc. Tudor Băluță a restabilit egalitatea în minutul 59, iar Louis Munteanu a adus victoria în minutul 86.

Formația dirijată de Gică Hagi a reușit, în consecință, să obțină toate cele trei puncte și să câștige campionatul României!

FARUL: Aioani – Kiki (Sîrbu 67), Larie, Artean, Borza (V. Morar 77) - T. Băluţă, Nedelcu (K. Boli 66), Grameni (Casap 56) - Ad. Mazilu (Enes Sali 56), L. Munteanu, Mateus Barbosa. ANTRENOR: Gică Hagi

FCSB: Târnovanu - Sorescu, Dawa, Tamm (I. Cristea 46), Radunovic - Ov. Popescu (Miculescu 80), Ad. Şut, Olaru - Oct. Popescu (Cordea 46), Compagno, Fl. Coman (Omrani 90). ANTRENOR: Elias Charalambous

Cartonaşe galbene: Nedelcu 61, Băluţă 88, Sîrbu 88 / Tamm 30

Arbitri: Radu Petrescu – Mircea Mihail Grigoriu, Mihai Marius Marica – Marian Barbu

Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan – Marius Badea

Observator: Augustus Constantin