Rapid București - Universitatea Craiova 2-0 | Giuleștenii se apropie la cinci puncte de FCSB, oltenii mai aproape de play-out

Rapid București - Universitatea Craiova etapa 14 Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 22:23
Data actualizarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 22:33

Rapid București a obținut o victorie importantă împotriva celor de la Universitatea Craiova, scor 2-0, și s-a apropiat la cinci puncte de liderul FCSB.

Rapid - Universitatea Craiova 2-0

Final de meci!

• Cristiano Bergodi

Minutul 80 - GOOOL Rapid! Borja Valle a marcat primul gol pentru giuleșteni, în urma unui contraatac.

Minutul 63 - Ocazie pentru Universitatea Craiova! Danciu șutează spre poarta adversă, însă mingea este prinsă fără probleme de Moldovan.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 36 - GOOOL Rapid! Claudiu Petrila centrează perfect în careu de pe partea stângă, iar Funsho marchează fără emoții, din interiorul careului mic.

Minutul 16 - Ocazie importantă pentru Rapid! Funsho centrează perfect de pe partea dreaptă, însă Petrila șutează puțin peste poartă.

Minutul 5 - Ocazie pentru Rapid! Lovitura de cap a lui Paul Iacob trece puțin pe lângă poartă.

A început partida!

Rapid - Universitatea Craiova: echipele de start

Rapid: Moldovan - Braun, Săpunaru, Iacob, Borza - Oaidă, Albu, Ioniță II - Funsho, Borja Valle, Petrila

Rezerve: Drăghia, Onea, Cristea, Cîrjan, Papeau, Pănoiu, Kait, Grigore, Stan

Antrenor: Cristiano Bergodi

Universitatea Craiova: Popescu - Bancu, Badelj, Screciu, Vlădoiu - Houri, Kurtic, Crețu - Mitriță, Ivan, Danciu

Rezerve: Lazar, Căpățînă, Ndong, Da Silva, Mateiu, Ișfan, Roguljic, Trică, Markovic

Antrenor: Corneliu Papură

Cele două echipe se vor întâlni în a 14-a etapă din sezonul regulat al Superligii României, pe stadionul din Giulești, duminică seară de la ora 20:30. Istvan Kovacs va fi la centralul meciului.

Rapid București - Universitatea Craiova, LIVE TEXT de la ora 20:30 | Bătaie mare pe podium!

Ultima dată când Rapid București și Universitatea Craiova s-au confruntat a fost în play-off-ul stagiunii trecute. Formația din Bănie aa câștigat atunci în Giulești cu 3-2.

În campionat, Rapid București se află pe locul trei cu 23 de puncte. În consecință, echipa pregătită de Cristiano Bergodi a înregistrat șase victorii, cinci rezultate de egalitate și două înfrângeri.

De cealaltă parte, Universitatea Craiova se situează pe locul patru cu 22 de puncte. Astfel, oltenii au obținut până acum șase câștiguri, patru remize și trei eșecuri.