EXCLUSIV "Câștigă FCSB campionatul?" Plin de emoție, legendarul Emeric Ienei a dat răspunsul pe loc

FCSB Emeric Ienei Superliga Superliga
Data publicarii: Joi 28 Septembrie 2023, 16:15
Data actualizarii: Joi 28 Septembrie 2023, 16:15

FCSB se află pe primul loc în campionat.

După 10 meciuri disputate în primul eșalon al României, roș-albaștrii se situează în vârful clasamentului cu 25 de puncte. În consecință, echipa pregătită de Elias Charalambous a înregistrat opt victorii, un rezultat egalitate și o înfrângere până acum.

Aflat la FC Bihor - FCSB, meci disputat în prima etapă a grupelor Cupei României, câștigat de roș-albaștri cu 2-0, Emeric Ienei a oferit un scurt interviu pentru Pro TV & Sport.ro.

Întrebat dacă FCSB are șanse la titlu în Superliga României, fostul mare antrenor a aprobat și a subliniat că are încredere în jucătorii vicecampioanei.

„FCSB poate lua campionatul. Eu cred în echipă că va încerca să câștige campionatul. Am încredere în jucători”, a spus Emeric Ienei.

Emeric Ienei a stat pe banca tehnică a Stelei București în mai multe perioade: 1975 - 1978, 1983 - 1991, 1993 - 1994 și 1998 - 2000, timp în care a câștigat Cupa Campionilor Europeni, trei cupe și șase titluri.

Fostul mare tehnician a antrenat-o ultima dată pe naționala României, în perioada ianuarie 2000 - iunie 2000, moment în care a bifat 11 apariții ca selecționer și a înregistrat o medie de 1.45 puncte pe meci, conform Transfermarkt.

• În 2010 a fost președinte de onoare al FCSB-ului

FC Bihor - FCSB 0-2

David Miculescu a deschis scorul în minutul 26, după ce a reușit să șuteze din întoarcere de lângă patru jucători ai Bihorului. În repriza secundă, Siyabonga Ngezana s-a înălțat deasupra defensivei adverse și a majorat diferența în minutul 69.

Roș-albaștrii încep, astfel, cu dreptul campania din Cupa României. Pentru echipa pregătită de Elias Charalambous urmează meciul cu 'U' Cluj din campionat (luni, 2 octombrie, ora 21:00).

Echipele de start

• FC Bihor: Pînzariu - Paublusztig, Sg. Jurj, Ioviță, Sorian, Farcaș, Gunie, Ban, Bactăr, Jurj, Vasile
  • FCSB: Vlad - Crețu, Ngezana, Haruț, Ganea - Djokovic, Lixandru, Gogescu - Radaslavescu, Miculescu, Oct. Popescu